Deník Astry – 1 výroční zpráva Astra J – 1.4 Turbo

Přátelé značky Opel a modelu Astra.

Asi ti co pravidelně sledujete tyto stránky, se Vám to taky nechce věřit, ale je to tak, dnes (17.3.2016) má Astra J své první narozeniny krásný počet kilometrů za sebou (13587km). Proto jsem se rozhodl, jako u její sestry Astry G napsat roční zhodnocení.

Po roce ježdění a to jak po Českých, Polských, Rakouských a Maďarských silnicích mohu konstatovat, že jízdní vlastnosti jsou opravdu perfektní. Čekal jsem je o něco horší, díky váze vozu, která je velkým mínusem Astry. Mě osobně tento velký mínus z recenzí, vůbec ale vůbec nevadí, ba naopak se v Astře cítím velice bezpečně. Nadále je Astra perfektně odhlučena a vítr se začne do kabiny vozu dostávat až nad hranici 140km/hod. do té doby je v interiéru naprostý klid. Ono pokud člověk přechází z vozu, který se vyráběl bez velkých změn od roku 1998 – 2009, jako Astra G, tak přechod do vozu generace Astry J, je opravdu neuvěřitelný. Nové technologie ve voze, jsou pro mě jako řidiče super a dnes si už asi neumím představit mít vůz bez vyhřívání předních sedadel + volantu. V zimě a nebo chladném počasí velmi často využívám. Nadále jsou to příplatkové přední světlomety ALF+ (Bi-Xenony). Pojďme to hlavně probrat podrobněji.

 

Plusy:

Motor: Velice se mi líbí dostačující tah motoru, výkon a hlavně nazdvihnu spotřebu paliva a ta činní za ujetí bezmála 13500km / 7lit. na 100km. Motor jsem prvních 1500km pouze lehce vytáčel, pak jsem už ho používal v plném rozsahu otáček, ale jen krátkou dobu. Tím, že převážně jezdím krátké trasy, tak se snažím 1x za týden, jet delší trasu mimo město a po zahřátí motoru, ho vytočím i do 5000ot. Několikrát za sebou s různými zařazenými rychlostmi. Motor si sedl cca v 7000km, řekl bych že od té doby jede mnohem lépe. Motor jak je studený je sice hlučnější, ale to je tím, že je poháněn řetězem. Po zahřátí je pěkně tichý. Při jízdě je slyšet pouze tah TURBA a sem tam ventil, který nasává vzduch. Před koupí jsem hodně studoval kombinovanou spotřebu paliva a všichni mě strašili, se spotřebou cca 8 – 8,5lit./100km. Nejnižší spotřebu co jsem měl, byla 5,8lit/100km a to na 17“ alu kolech + zapnutá aut. klimatizace + převážně dálnice do 140km/hod. Naopak pouze jízda po městě, brzda, plyn se spotřeba vyšplhá na 8lit/100km, ale to si myslím, že je zcela normální. Rekord na nádrž mám 910km a to je pěkné. Když jsem natankoval plnou, dokonce mi psal palubní PC – dojezd 1040km. Závěrem asi tolik, 120k motoru není na trhání asvaltu, ale oproti klasické atmosféře 1.4 (100k), 1.6 (115k) má 1.4 Turbo podstatně větší krouťák a to je těch 200 a tím pádem má člověk trochu rezervu ve výkonu. K palivu pravidelně přidávám aditivum VIF.

Podvozek: Je nastaven jako vždy velmi perfektně a na 17“ palcových kolech na nerovnostech Astra drží stopu, jen ojediněle se do interiéru dostane hlubší zvuk. Co ale hodně sníží komfort na našich českých silnicích, by bylo mít na Astře 18“ kola. Po přezutí na zimní sadu 16“ palců je jízda o mnohem komfortnější, ikdyž jak už jsem psal na 17“ Astra drží perfektně stopu při průjezdu zatáčkou. Na 16“ kolech už Astra při rychlejším průjezdu otáčkou, už si nevede tak perfektně, ale zase si vede perfektně na nekvalitním povrchu cest. Asi nemá smysl psát, že ale Astra na 17 alu kolech vypadá o 200% lépe než na 16“. Myslel jsem si, že na zimních 16“ kolech budu mít spotřebu o něco nižší, ale nestalo se tak a přisuzuji to většímu odporu.

Klimatizace: V letních měsících velmi často zapnutá automatická klimatizace, která je opravdu skvělá a i v obrovských teplotách pracuje perfektně (jen by bylo super, kdyby nastavení bylo možné po půl stupních a ne po stupních jak je v reálu). Dokonce posádka na zadních sedadlech se cítí dobře a i tam je teplota v pořádku. Vyzkoušeno při cestě z Maďarska, kdy bylo přes poledne venku 42st. Po projetí Rakouska do ČR, kde jsem pak už nastavil teplotu takovou, ať to není šok pro organismus, před zastávkou na odpočinek, tak super pocit, jak člověk z vozu vystoupí v pohodě a svěží po 3 hod. za volantem. Při zapnuté aut. klimatizaci má motor dost výkonu s přehledem předjet a není potřeba vypínat klimatizaci, tak jak jsem tuto operaci provádět na Astře G 1.4 16v Twinport 66kW/90k.

Světlomety: No a další věc co bych rád velice nad zdvihl jsou Bi-Xenonové natáčecí světlomety, které v noci svítí a pracuji perfektně. Osobně nosím brýle a jízda v noci nebyla moc komfortní, pokud jsem nemusel, tak jsem se vždy snažil, přijet ještě za světla. Strašně mě vadilo oslňování světel a světla od vozu jedoucích za mnou. To je vyřešeno zatmavovacím zpětným zrcátkem. Líbí se mi nadále, že světelný kužel se mění podle rychlosti a v obci do 40km/hod. se při odbočování rozsvítí klasická žárovka na přisvícení. Denní LED světla svítí tak intenzivně, že i v noci jsou pěkně vidět.

Sedadla: Na dlouhé cestování určitě oceníte ergonomické přední sedadla a opravdu to stojí za ten příplatek, jako Bi-Xenony. Je možné je nastavit v několika směrech, nadále je k dispozici prodloužení sedáku (vhodné při delších cestách), nastavení bederní opěrky a mají mnohem lepší boční vedení těla. Poslední týdny jsem ocenil na krátké trasy do práce a z práce, místo zapínání topení, používání vyhřívání sedačky a volantu. Během krátké doby sedačka je vyhřátá a volant také, pak to vypnu a ještě několik minut to vše pěkně hřeje a na 5km do práce to stačí.

 

Mínusy:

Převodovka: O samotné 6st. manuální převodovce M32 co napsat jako první, že není zcela tak přesná, ale není to tak hrozné a jako mínus jsme to zde dal právě pro nepřesnost, jakou bych čekal. Nadále že je převodovka na můj vkus velice krátce odstupňovaná a to hlavně 1-2st. pak 5st. Dost často uděláte to, že z 6st. podřadím rovnou na 4 a někdy na 3st. Co se mi ale velice líbí na převodovce je, že na 6st. možné jet po dálnici bez podřazování a to od 100 – 200km / hod.

Navigace: Co ale opravdu má u mě obrovské minus je originální navigace NAVI 950 a to je opravdu peklo. Dodávané mapové podklady Evropy z označením 2015 jsou vlastně s konce roku 2013 a tím pádem navigování není ideální, už několikrát mě navigace zavedla ne zcela tam, kde měla. To se mi u navigace Garmin nikdy nestalo a to byla navigace za 2400Kč. Nadále aktualizace mapových podkladů je velice předražená, cena 5000Kč.

Zadní sedadla: Co se týče místa na zadních sedadlech, tak je tam opravdu méně místa a to díky delšímu podsedáku, pokud by byl podsedák kratší o cca 3cm, bylo by tam více místa na nohy. Naštěstí vzadu nejezdím, sedí tam 12 letý syn a 5 letá dcera.

Výhled z vozu: Malé mínus také dostal výhled z vozu, přes tak zvané A sloupky, které jsou moc tlusté a člověk při příjezdu na křižovatku, kruhový objezd apod. se musí trochu naklonit dopředu, aby zjistil situaci. Stačí jezdit denně a za pár dní si člověk najde řešení a jde zásadně o zvyk (jak jsem měl půjčený vůz SEAT Altea XL, zde to bylo úplně stejné).

Přední nárazník: Na můj vkus velmi nízko a dost často se mi stane, že škrtnu o patník. Na Astře G se to nestávalo. Astra J není jediná s tak nízkým nastavením, dnes to převážně mají nové vozy, jako Polo, Passat, Octavia, Rapid apod.

 

Návštěva autorizovaného servisu:

  • 3200km = reklamace sedadla řidiče, praskání při rychlejším sportovnějším průjezdu otáčkou apod. (sedadlo bylo zcela vymontováno z vozu a bylo zjištěno, že na sedadle nebyly dotaženy všechny potřebné šrouby).
  • 7100km = drnčení plastového krytu na celním okně.
  • 13485km = drnčení plastového krytu na celním okně. Úbytek chladící kapaliny, cca 0,2lit. Zadní nárazník, ne zcela lícoval na jedné straně s karoserií. Vše odstraněno v rámci 1 garanční prohlídky.

Závěr:

Po prvním roce používání Astry J bych vypustil ze své výbavy na 100% originál navigaci a místo toho bych si vybral adaptivní tempomat a nechal namontovat i přední čidla na parkování, nadále parkovací kameru. Astra slouží skvěle a bez komplikací, nic nevrže a žádné pazvuky, kromě už 2x reklamovaného krytu čidel na předním okně. Vše vždy rychle opraveno na záruku vozu. Dlouhé trasy s rodinou ve voze a to jak v létě, nebo v zimě jsou radostí a člověk i po několika hodinách v autě, vždy vystoupí svěží. Během prvního roku Astra dostala i pád drobností do výbavy, jako držák na brýle, sítko do nádoby do odstřikovačů.

Podtrženo a sečteno, celkové hodnocení 2, jako ve škole.