Deník Astry – 2 výroční zpráva Astra J – 1.4 Turbo

Tak se sešel rok s rokem a naše Astra J oslavila druhé narozeniny 17.3.2017 s 23 418 km a je čas opět zhodnotit uvedený rok za volantem této slečny. Za poslední rok ujela bezmála něco přes 10 000 km a to je o tři tisíce méně než v prvním roce. Důvod byl v tom, že jsem pracovně dost vytíženy a cestuji dost často vlakem mezi Ostravou – Prahou a dovolená se konala letecky. Tak a je čas to trochu podrobně probrat.

Astra získala pár šrámů, to hlavně na předním nárazníku, díky úzkým sjezdům v patrových garážích a bezohledných řidičů v daném komplexu. Proto jsem Astru od tam odhlásil a pakujeme opět přímo před domem na rezervovaném místě. Proto zvažuji do budoucna přelakování kompletně předního nárazníku, nebo pokud bych sehnal přední nárazník z paketu OPC LINE, tak bych chtěl vyměnit, přední a i zadní nárazník. Tím Astra dostane z venku velký šmrnc a eleganci.

Astra sloužila velice skvěle, a to až do začátku září a do té doby by získala v hodnocení jedničku, jako ve škole. Kdo ale pravidelně čte deník Astry, tak víte, že odešla mi řídící jednotka motoru, bez sebemenšího náznaku a to jsem opravdu nečekal po 18 měsících provozu. Toto beru jako největší MINUS. Po výměně řídící jednotky motoru, na kterou jsem čekal 10 dní, se zjistilo po pár dnech, že nefunguje vyhřívání předních sedadel. Naštěstí se vše rychle vyřešilo, pouze vytažením a opětovném vložení pojistky v zavazadlovém prostoru.

Velké PLUS a pochvalu za mě dostane motor a to spotřebou paliva, která klesla v cca 17 000km a motor i dost ožil. Rekordní spotřeba paliva byla 5,1lit na 100km a věřím že se dá dostat i pod tuto hranici. Já osobně mám rád svižnou jízdu a tím platím i vyšší spotřebou a to za celý rok byl průměr 6,6 – 6,8 lit. Na 100km v léte s klimatizací a v zimním období to je převážně od 7,4 – 8 lit./ 100km. Do paliva přidávám neustále aditivum VIF. Při mém stylu jízdy, životnost oleje podle palubního PC vydrží cca 12 – 13 tisíc km a to je podle mě akorát, pak na patřičnou výměnu.

Nadále PLUS získává nastavení podvozku a to je opravdu na velké úrovni, přesto že Astra má obuto 17 ALU na léto a cesty v ČR jsou dost otřesné, hlavně silnice 2 a 3 tříd. Rány do interiéru nejdou moc slyšet a i řízení přední nápravy po nahrání nového SW, při výměně řídící jednotky je o mnohem přesnější. Astra drží stopu v jakékoliv stopě a i v rychlém průjezdu otáčkou drží stopu. Stav brzdových kotoučů a desek jsou na tom velmi dobře po skoro 24 tis. km. Odhad na výměnu je v cca 80 – 90 tis. km. Nastavení podvozku u modelu Astra vždy Opel uměl a u Astry J to není jinak.

Další obrovské PLUS jsou přední světlomety Bi-Xenony, které jsou opravdu perfektní a už si neumím představit auto pouze ze standardními světlomety. Měl jsme možnost si vyzkoušet METRIXI v Astře K a to je opravdu obrovský LUXUS a příští auto chci pouze s METRIXI. Automatika světel se přehráním nového SW, fungují o mnohem lépe a přepínají se mnohem rychleji, než v minulosti.

 

MÍNUSY

 • Vadná ŘJ po 18 měsících provozu (naštěstí měněná v rámci záruky).
 • Ne zcela přesná manuální převodovka (není to ani tak minus, jako standard).
 • Při velkých mrazech, jako letošní zimu, palubní deska vydává praskavé zvuky (jak se pomalu vyhřívá interiér Astry, neduha všech nových aut a úspora na plastech)
 • Originál navigace Navi 950, drahé aktualizace mapových podkladů a nejsou zcela aktuální.
 • Méně místa na zadních sedadlech.

 

PLUSY

 • Motor = spotřeba a pružnost.
 • Bi-Xenony.
 • Sportovní sedadla.
 • Odhlučnění interiéru od motorového prostoru.
 • Vzhled Astry, vypadá tak bytelně oproti Astře K.
 • Dostačující brzdy.

 

Na druhé garanční prohlídce, jsem požádal o desinfekci klimatizace a vyčištění zadních brzd (kompletní vytažení brzdových desek a kontrola zadních brzdových kotoučů. Jinak vše podle servisního plánu.

Závěrem bych řekl, že pokud by neodešla ŘJ motoru, tak bych s čistým svědomím dal Astře známku jedničku, ale tak závažná závada změnila známku na dvoujku. Prostě motor i výbavu, kterou jsme si vybrali nám nadmíru vyhovuje a krátké i dálkové trasy v Astře jsou radosti a požitkem z jízdy.