Deník Astry – 3 výroční zpráva Astra J – 1.4 Turbo

Opět se sešel rok s rokem a naše Astra J oslavila své třetí narozeniny v naší rodině. Na tachometru přibylo bezmála 12 400km Tento rok Astra sloužila velice perfektně a bez komplikací po celou dobu. V roce 2017 byl lak Astry 2x ručně navoskován a ošetřen speciálními přípravky. Na jaře jsem použil tuhý americký vosk a bylo to po zimě velice potřeba. Nadále pro přípravu na další zimu jsem použil tekutý vosk a to nebyla zrovna dobrá volba, nevydrží tak dlouho jako tuhý vosk. Proto jsem se rozhodl po zimě použít tekutý vosk a na podzim naopak tuhý, aby Astra byla lépe chráněna přes solí a tuhými mrazy.

Asi největší lahůdkou pro Astru byla expedice Německo na začátku července a také pro mě osobně. Mohl jsem to srovnávat s Astrou G z roku 2010. Trasa byla totožná s 75% a tak srovnání bylo na místě. Bylo velmi příjemné cestování a Astra fungovala precizně. Vyzdvihl bych hlavně pružnost motoru, komfort sportovních sedadel, automatická klimatizace, tempomat, spotřeba paliva.

Ve voze už dlouhodobě používám auto kameru, byla napájena přes auto zapalovač, ale doma jsem měl delší dobu zakoupen převodník z 12V na 5V + redukci do pojistkové skříňky. Proto napojeno touto cestou a tím se zvýšil komfort Astry.

Zakoupil jsem nové přední stěrače za originální, koupil jsem neznačkové na doporučení kolegy, ale po 9 měsících bylo po nich a cena byla necelých 400kč. Proto mohu říci, že už jsem opět objednal stěrače BOSCH (používám je přes 10let).

Největší nedostatek na Astře je únik chladící kapaliny a to už od novoty, za 12 měsíců, vždy je únik 0,2lit. Při každé garanční prohlídce jsem to nahlásil, pouze to dolili a odpověděli že se vypařuje a je to zcela normální jev. Mě se to moc nelíbí, protože u Astry G za 8 let provozu jsem dolíval snad 0,3lit za ty roky. Únik jsem nikde nezaznamenal po prohlédnutí motorového prostoru.

Nadále mě už unavoval interiér Astry, proto jsem se rozhodl k radikální změně a to výměnou klasických žárovek za LED. Jak jsem zjistil, jak jsou v ČR vysoké ceny těchto věcí, vše jsem objednal v Číně a smířil jsme se s tím, že budu muset čekat na dodání. S čeho mám největší radost je z perfektnímu osvětlení kufru, to opravdu oceníte, jak nakládáte nákup v podzemních garážích, v zimě apod. Změna opravdu stojí za to a autu to hodně prospělo o úroveň víš.

 

MÍNUSY

  • Únik chladící kapaliny

 

PLUSY

  • Spotřeba paliva (za 3 roky 6,6lit. / 100km)

 

Jinak plusy / mínusy z minulých let pořád platí, nechci se opakovat. Do paliva pravidelně přidávám VIF aditivum a na dlouhé trasy tankuji 100 oktanový benzín.