Deník Astry – 1 výroční zpráva o Astře Classic II

Deník Astry – 1 výroční zpráva o Astře Classic II

Dámy a pánové, fanoušci značky Opel Astra G.

Sešel se rok s rokem a má Astra oslavila dnes 6. prosince 2007 v 15:30 hod, první své narozeniny. V tento den jsem obměnil vozový park a prodal jsem svou Opel Astru F, rok výroby 1992 s motorem 1.4 8v ( najetých 200 000 km ) v trochu sportovním duchu. Byla obměněna za Opel Astru Classic II ( G ) s motorem nové generace 1.4 16v Twinport.

První metry s novou Astrou byly velmi zvláštní a pomalu jsme se oba seznamovali. První dny jsem nic nepřeháněl a jezdil velmi pomalu a sledoval, jak Astra se chová v provozu. Byla to pro mě obrovská změna, jak bych přesedla ze Škody 120 do Mercedesu. Od posilovače řízení až po výkon motoru, prostornost interiéru. Prvních 500km jsem lehce točil motor max. do 3500 ot./min. a lehce brzdil, aby si vše sedlo. Při 700 km se něco začlo ozývat s motorového prostoru na volnoběh, pak bylo vše rychle objasněno ( byl to ventil palivové soustavy a je to běžné chování motoru ). Od 800 km jsem pomalu zvedal motoru dávky a začal ho dost vytáčet, sem tam až do 6000 ot./min. na 2. a 3. rychlostní stupeň, aby nebyl motor do budoucna lenivý. Kombinovaná spotřeba paliva začala na 7 litrech na 100km a postupně klesala na průměrnou spotřebu 6 – 6,4 litrů na 100km. Nejsem řidič jezdící na spotřebu a jezdím hodně svižně. Po ujetých 2800 km jsem zjistil, že motor si za ujetí těchto km řekl o 0,3 lit oleje a začal jsem být trochu zaskočen. Vím že nový motor při záběhu má větší spotřebu a proto co 1000 km, byla hladina oleje pravidelně kontrolovaná.

Pak se velmi rychle blížilo jaro a proto jsem se začal poohlížet po pěkných alu kolech velikosti 15“. Nakonec jsem sehnal překrásné alu kola originál Opel 15x6J 4×100, které Astře překrásně sluší. Na radu jiných uživatelů jsem si zakoupil zadní plastová nadkolý, které zabraňují ukládání nečistot u víčka nádrže a tím i případné pozdější koroze lemů. Opravdu všem vřele doporučuji.

Na konci dubna 2007 má astra navštívila Opel Astra sraz v Luhačovicích a tím se rozjela má návštěvnost na těchto srazech po republice. Astra prošla velký testem , už při cestě do Luhačovic. Nastavení podvozku astry je opravdu přepychové a tím i jízdní vlastnosti. Motor 1.4 16v Twinport je úžasný, má skvělou pružnost a výkon mezi 3000 – 5500 ot./min. Motor se ale musí dosti vytáčet v kopcovitém terénu ( pokud ale otáčky motoru držíte stále kolem 4000 ot. / min je motor pořád velmi živý ). Doporučuji pokud víte, že jedete na delší trasu plně naloženi, nebo do hor. Natankujte Shell V-Power 95 a astra opravdu ožije, hlavně reakce na plynový pedál a sníží se spotřeba paliva. Na rovinkách a nebo na dálnici, je vše v pořádku a výkon motor je OK. Dosažení maximální rychlosti na jaře v rovném úseku byla 210 km / hod., ale motor nebyl ještě zdaleka zajetý.
Květen byl opravdu úžasným měsícem a konal se také historicky 1. Opel Astra sraz Ostrava a jako organizátor jsem byl doslova velmi překvapen velkou účastí. Úbytek oleje se pořád zvětšoval až do 0,5 lit po ujetí 7000 km. Na přelomu června a července jsem s Astrou navštívil Moravský kras a opět Astru pěkně provětral a zajel navštívit kolegy z Brna a podpořit je na jejich srazu. Astra se také dočkala konečně vytoužených foliích na okna a hned za pár dní navštívila ve své plné kráse Slovenskou republiku a Vysoké Tatry.

Po cestě do Tater Astra na tachometru překonala 11 000 km a měl jsem pocit, že motor ožil o 150%. Byla to známka o tom, že motor si konečně pořádně sedl a je skvěle zajetý. Cestou na Štrbské Pleso a po kopečkách v Tatrách, jsem si to pěkně s Astrou užili a motor v těch senpertýnách překrásně cvrlikal.
Pak v srpnu nastal druhý ostrý test na maximální rychlost a bylo opravdu velmi znát překrásně zajetý motor. Opět jsem dosáhl 210 km/hod. tachometrových, ale rozhodně o dost kratší časový horizont. Na začátku září proběhl 2. Opel Astra sraz Ostrava a musím podotknout, že se vydařil na 200%, ikdyž opět počasí bylo trochu proti nám. To můžete posoudit zde na fotografiích. Určitě budu neustále zlepšovat akce ohledně Opel srazu. Na konci záři Astra dostala menší dáreček. Dostala na čelní sklo pruh proti slunečním paprskám.. Na konci října Astra byla opět přezuta na zimní pneumatiky a připravena na zimní část, tak snad zima bude opět k nám řidičům příznivá.
Začátkem listopadu se mi stala s Astrou malá nehoda a naštěstí to odneslo jen pár drobnosti, jako plastový přední nárazník + přední výztuha a světlomety ( ulomené spodní držáky světlometů ). Vše bylo opraveno přímo v originálním servisu Opel a astra je jak nová.
Od opravy Astry uběhlo zase několik týdnů a Astra je v plné kondici, najeto o pár stovek km navíc a vše je naprosto v pořádku.

Na závěr je menší shrnuti této roční zprávy:

Plusy

+ prostorný interiér
+ dostatečně velký zavazadlový prostor
+ skvěle nastaven podvozek a jízdní vlastnosti
+ pružný a dosti výkonný motor 1.4 16v Twinport
+ výborné brzdy

Mínusy

– Ne úplně přesné řazení

– Trochu mírně horší zpracování plastů, hlavně vrzající mřížka výdechu na čelní okno

– Sem tam vrznou přední sedadla

Za cele toho období najeto přesně 15 829 km, při průměrné spotřebě paliva Shell Natural 95 – 6,8 lit / 100 km ( nejezdím na spotřebu a jezdím hodně svižně, pokud bych jezdil na spotřebu dostanu se asi na 6 lit / 100 km ). Velmi tento vůz Opel Astra doporučuji pro měně náročné řidiče a pro rodiny s dětmi. Jsem opravdu rád, že jsem si vybral zrovna tento model a zůstal jsem věrný značce Opel. Už od roku 1998, kdy se tato Astra začala vyrábět, jsem věděl, že to je vůz který chci za každou cenu. Opel Astra Classic II ( G ) i dnes po tolika letech prodeje, je překrásný automobil a strčí i do kapsy nové modely, jiných značek. Tak všem majitelům přeji mnoho šťasných km, bez poruch a nehod. Zdar Astrám.