Deník Astry – 5 výroční zpráva o Astře Classic II

Deník Astry – 5 výroční zpráva o Astře Classic II

Výroční zpráva číslo 5

Tak začátkem roku 2011 jsem hledal dobrou volbu letních pneumatik na Astru a tak mi byli doporučeny pneumatiky Pirelli P6 Cantiato v rozměru 195/60 R15 H88 (do 210km/hod.). Objednal jsem celkem 4ks a připravil je na alu kola do provozu. Byla to skvělá volba, jsou velmi tiché a perfektně sedí na silnici jak za mokra tak také za suchá. Koncem ledna mi došel 5lit. kanystr originálního oleje GM 5w/30, který jsem koncem roku 2011 do Astry použil k výměně.

V březnu jsem si objednal neoriginální palubní PC, o kterém jsem už uvažoval asi 2 roky a lituji toho, že jsem tuto investici, neprovedl o mnohem dříve. Je to skvělá funkce a hlavně je to perfektní na dojezd km. Nadále je tu mnoho funkcí, které u originálního PC nenajdete. Osobně jsem si zde nechal i naprogramovat únik chladící kapaliny s důvodů informací, které mi napsali majitelé Aster s motorem 1.4 16v Twinport. Proto jsem byl nucen vyměnit i původní nádobku na chladící kapalinu za originál nádobku s čidlem. Více informací níže.

Jednoho dne se na mě obrátil majitel Astry s motorem 1.4 16v Twinport a psal o jedné důležité věci. Zadřel svůj motor a to jen s důvodů, že mu rupla vodní pumpa a vytekla mu na dálnici veškerá voda a došlo k zadření motoru (motor měl najeto 65 000km). Dokonce se mu ukazatel teploty zastavil na 90st. a dál nešel. Je to s toho důvodů, že tyto motory nejsou vybaveny hlídáním el. chlazení jako Astry s klasickým ECOTEC provedení, kde se rožne kontrolka na přístrojové desce. Oprava by vyšla na bezmála 50 000Kč v Opelu a proto bylo lepší zakoupit starší motor a zaplatíte okolo 25 000Kč a psal mi také že mu bylo řečeno že je to dost časté. Proto jsem začal také po této problematice pátrat a bylo my to potvrzeno od 2 nezávislých zdrojů. Dodělat si el. hlídání chladící kapaliny není možné s důvodů jiné konstrukce motoru. Mě to osobně nedalo a začal jsem pátrat dále, po konzultaci s automechanikem na vozy Opel jsme našli řešení. Postačí vyměnit nádobku pro chladící kapalinu za nádobu která byla montovaná do Aster G s originál palubní PC a ta je vybavena čidlem a na konci ukončena konektorem který je stejný jako na parkovačce předního světlometu a nebo k připojení venkovního teploměru. Pak postačí zakoupit uvedený modul na palubní PC, který je naprogramován a vybaven výstupními kabely. Na konci kabelu je právě portikus na připojení nádobky. V okamžik kdy začne ubývat chladící kapalina a čidlo nádobky zaznamená úbytek, tak se na displeji objeví varování.

Důvod netěsnosti

Většinou mezi 80 – 100 000km se unaví jedna malá drobnost na přívodu do vodní pumpy. Celá vodní pumpa je hliníková, jen na přívodu je vodní pumpa ukončena plastovou trubičkou a zde je právě uvedený problém. Tím že je vodní pumpa namontovaná na straně kde je motor poháněn řetězem a jsou tam obrovské teploty, tak se plast unaví a praskne, pak voda začne unikat. V tom horším případě trubička praskne a zůstane na hadici i s originál svorkou. Tím voda zcela vyteče a pokud čidlo teploty se zasekne jako v tomto případě dojte k zadření motoru. Proto se doporučuje častější kontroly hladiny vody a pokud je častý úbytek, tak vše pečlivě zkontrolovat.
Trpí tím motory poháněné řetězem a to je 1.0 12v, 1.2 16v a 1,4 16v Twinport. Stane se to zhruba u 2 vozů s 1000 kusů. Podle informací existují 2 druhy vodních pump a to s plastovou trubičkou a kovovou. Na vlastní oči jsem měl možnost vidět právě jednu takovou vodní pumpu a doporučení je asi takové. Povolit svorku a zkontrolovat jakou vodní pumpu máte namontovanou a pokud je vybavena plastovou tyčinkou, tak buďto vyměnit za novou s kovovým ukončením (cena okolo 3000Kč za originál pumpu), nebo častěji kontrolovat stav vody a nebo si zakoupit uvedený palubní PC.

V průběhu měsíce května jsem Astru podrobil podrobné kontrole podvozku a vyměnil brzdovou kapalinu + palivový filtr s filtrem kabinovým. Na Astře bylo vše v pořádku a i hlavní části podvozku, jako čepy řízeni, manžety, stav výfukového potrubí apod. Vše bylo v naprostém klidu a podle najetý km to vše odpovídalo. Koroze nikde ani památky a pouze na nápravách je už barva pryč. Při výměně brzdové kapaliny jsem i překontroloval stav předních kotoučů a odhad na výměnu je okolo 110 000km. Pokud budou finance, plánuji drážkované kotouče, které jsou dražší, ale lépe chladí brzdy a mají lepší brzdný účinek.

Jinak se nic moc v roce 2011 neudálo, protože se mi narodila dcera a bylo mnoho starostí, tak nebylo mnoho času cestovat a na druhou stranu i počasí stálo o prázdninách o ničem. I osobně jsem měl mnoho zdravotních potíží a Astra skoro 3 měsíce v roce 2011 ladem. Dokonce v měsíci září se mi stála mala nehoda vlastní vinou, protože mi po operaci kolena zůstala noha na plynovém pedálu a poškodil jsem 5 dveře. Vše bylo opraveno a po nehodě ani památky.

V prosinci jsem Astře vyměnil olej opět za originál GM 5w/30 a Astra byla na kanálu, tak jsme opět prolezli komplet podvozek, při plném zatížení a opět vše v pořádku. Také bych rád informoval, že skoro po celý rok, převážně tankováno v Polsku a to pohonné hmoty Shell N-95 + dodávána přísada VIF. Rozdíl cen byl většinou okolo 5Kč / 1lit vůči Shellu v ČR. Astra jezdí bez potíží a i spotřeba pořád stejná.

Závěrem jsem spokojen, Astra opět zestárla o další rok a opotřebení odpovídá najetým km, starty v zimě bez komplikací, jízdní vlastnosti skvělé a s doplňkem palubního PC vzrostli zase o kus více.

Palubní PC s rozšířenými funkcemi + náklady

Zde je seznam funkcí :

– Okamžitá spotřeba
– Průměrná spotřeba
– Spotřebované palivo / Průměrná rychlost / Ujetá vzdálenost
– Dojezd vozidla na zbývající palivo v nádrži
– Stopky
– Měření Akumulátorů / Provozní napětí 13,7 – 14,3 V / Měření přepění v síti 12,5 – 15,5V
– Interní teplota – dobrá funkce, klimatizace se pak chová jako poloautomatická
– Imobilizér – bez zadání PINU Astra nenastartuje
– Denní svícení – po nastartování se rozsvítí světla