Deník Astry – 8 výroční zpráva o Astře Classic II

Deník Astry – 8 výroční zpráva o Astře Classic II

Výroční zpráva číslo 8

Tak jsem v měsíci lednu 2014 překročil hranici 100 000km a otestoval jsem také nové zimní gumy na ledu sněhu. V roce 2013 celkem najel přes 12500km a to Astra 2 měs. skoro stála s důvodů pracovního procesu a služebně  jsem byl v Praze. Jinak bych atakoval hranici okolo 15000Km. V letošním roce to nebude jinak, opět jsem dostal nabídku, která se neodříká a budu dosti často mimo Ostravu a přesouvat se budu směr Praha pracovně.

Astra byla přezuta začátkem Dubna na letní gumy alu diskách. Byla to obrovská změna a spadla i spotřeba, dokonce i problematika s předním stabilizátorem přední nápravy (kosticí) se utišil, ale i přesto se bude měnit. Při přezouvání kol, jsem si prohlédl zadní bubny a už jsem opravdu usoudil, že je potřeba starý zbytek barvy odstranit a natřít. Mám k tomu určenou stříbrnou speciální barvu do 2000 stupňů (nevypadá to pěkně na alu discích, jak ta barva už je pryč). Nadále jsem provedl prohlídku předních kotoučů a desek, které byly měněny ve 2013 a od té doby najeto 10 000km. Vypadali jako nové a tak spokojenost s investicí a značkovým výrobcem ZIMMERMANN. Astru jsem pořádně vysál a umyl a jezdil okolo Ostravy trasy do 30km. Jeden týden jsem přemýšlel kde Astru pořádně protáhnout a dostal jsem typ na AQUALAND Moravia, který se nachází 10 km od Mikulova a 20 min od Brna v Pasohlávkách. Udělali jsme si tedy výlet o víkendu a je to z Ostravy rovných 200km a cca 2hod. jízdy.

Opět dlouhá chvíle a nechtělo se nám sedět doma, proto jsme se po 3 letech zajely podívat do ZOO Zlín. Tentokrát, jsem zvolil zcela jinou trasu a z Ostravy po dálnici směr Hranice – Bystřice pod Hostýnem – Fryšták a Zlín. Na dálnici za Klimkovickým tunelem jsem potkal Opel Zafiru B a Opel Mokka, no a mi. Prvně jsem je dojel a pak jsme to trochu více protáhli všichni tři. Při předjíždění Opel Mokky jsme si ji pěkně prohlédli zblízka a je to opravdu překrásné auto. Navzájem jsme se všichni 3 předjely, ale byla to pěkná jízda ve svižném tempu. Jen bych řekl, že oba měly zapnutý tempomat a to je jedna s věcí co mi hodně schází a oba zařazený 6 st. Zato má spotřeba pěkně rostla, bbbrrrr. Po výjezdu z Ostravy spotřeba 6,3 lit a po příjezdu do ZOO Zlín spotřeba 6,7 lit. Po odjezdu směr Ostrava jsem zvolil starou známou trasu Valašské Meziříčí – Nový Jičín Ostrava. Děti spaly a tak nebylo kde spěchat, ploužil jsme se tak max. 90 a lehce šlapal po plynu a ono ejhle spotřeba v Ostravě opět 6,3 lit. Pěkná úsporná jízda.

 Tak po návratu z Krnova od mechanika jsem naprosto spokojen, po příjezdu tam jsme s mechanikem opět vše prošel, konzultovali jsme vše ohledně stavu Astry po 7 a půl letém používání. Auto je v perfektním stavu na počet ujetých km. Koroze není nikde a stav je výborný ke stáří vozu. Prodej Astry by byla velká chyba, protože náhradní díly jsou na nízké pořizovací úrovni a případné investice jsou velmi nízké.
Z výše uvedeného seznamu se provedly všechny úkony.

  • Na přední nápravě se vyměnily platové stabilizátory (kostice) L / P. Levá kostice byla úplně vymlácená, pravá by ještě něco málo vydržela. Nadále čepy apod., jsou v naprostém pořádku. Kupodivu na kvalitu našich cest, je vše OK.
  • Provedena výměna kabinového, vzduchového filtru na kvalitní výrobce.
  • Provedena kompletní kontrola klimatizace (těstnost) a doplnění + desinfekce + dodáno barvivo. Chladič klimatizace je v pořádku, ale je otázkou kdy se bude muset měnit, jeho spodní část velice trpí v zimním období, ale momentálně drží. Další důkladná kontrola klimatizace opět za 2 roky.
  • Nadále se očistily nosné části na podvozku, od povrchové koroze svárů apod. ošetřilo se vše nástřikem speciálním přípravkem. Hlavní podvozková část je pogumovaná od výroby a nebylo třeba s tím nic dělat. Osvědčilo se investování a dodělání plastového zadního nadkolý a tak koroze, nečistoty na zadních lemech nehrozí.
  • Po rozebrání zadních bubnových brzd, čekalo milé překvapení. Podle automechanika, jsou jako nové a pouze se vyfoukal prach. Na přední části bubnu se obrousila stará původní černá barva od výroby, respektive zbytky a asi 3mm rez. Pak na natření jsme použily speciální stříbrnou barvu do 2000 stupňů. Natíralo se to ručně a tak snad to něco vydrží (bylo by dobré aspoň 3 – 4 roky), no uvidíme.
  • Výměna zadního stěrače, původní od výroby, už spíše rozmazával, než plnil svou funkci. Zakoupen kvalitní stěrač značky VALEO. Osobně už několik let používám stěrače značky VALEO / BOSCH a naprostá spokojenost. Také jsem vyměnil přední stěrače opět za bezramínkové BOSCH, které jsem měl doma od podzimu
  • Pro výměnu použit GM olej 10W 40 + originál olejový filtr GM OPEL. Olej byl vyměněn po 11275km. Pravidelně měním v intervalu mezi 10 – max. 15 tis. Km
  • Poslední věcí co bylo provedeno na Astře bylo vyčištění škrtící klapky, kde byl nános 2mm černého filmu od EGR ventilu. Poté také výměna svíček GM originály (v produkci BOSCH) za nové svíčky značky NGK 2262, tak uvidíme, jaká bude spokojenost.

Konečná částka za uvedené úkony a materiál činili 5000Kč z toho velká část je právě za uvedenou klimatizaci, kterou provádím co 2 roky a také výměnu vzduchového filtru provádím co 2 roky. Svíčky jsem měnil před skoro 3 lety. Tímto bychom měly mít, zase na dlouho pokoj a koupě pneumatik mě čeká za 4 roky, tak jak se říká momentálně auto bez investic. Podle mechanika, nejbližší investice budou nové lanovody k zadním brzdám, ale momentálně jsou ještě docela v pohodě. No prostě vše ukáže čas.

2. srpna v 5:40hod jsme vyrazily opět směr Maďarsko a to přímo do Budapeště – hotel Ramada Resort **** ve kterém už jsme byly v roce 2013. Cestu už jsem dobře znal, ale přesto mě navigace, tentokrát vedla přes centrum Budapeště, místo po obchvatu. Ostrava až SK / Maďarské hranice, vše po dálnici rychlostí 120 – 130km/hod. spotřeba paliva byla podle palubního PC – 5,8lit/100km. Po vjezdu na Maďarskou dálnici, kde bylo mnoho kamionů, bylo potřeba motor více točit při předjíždění a rychlost od 130 – 145km/hod. spotřeba k příjezdu k hotelu činila rovných 6lit/100km. Trasa trvala 5 hod a 30mit s jednou přestávkou na 15min. protažení a cca 15min. zdržení v koloně kvůli havárii na Maďarské dálnici před Budapeští. Motor jsem opět se snažil i sem tam pěkně vytáčet, např. při předjíždění apod. přes 5000ot. až cca 5500ot. Po příjezdu na místo už byl vidět i rozdíl, že motor je na tom lépe. Nadále jsem po centru Budapeště najezdil se zapnutou klimatizací okolo 160km a spotřeba se vyšplhala na 6,2lit./100. Po týdnu pobytu jsme jeli se ještě podívat za jedním kolegou s Astra-G fóra žijícím v Liptovském Mikuláši (SK), jsme se zdržely 2 dny a pak zpět domů. Tím mě opět čekala cesta přes Nízké Tatry a tak jsme si to opět velice užil, kdy Astra jela jako pila v kopcích, ano není to závoďák, ale pokud motor se drží neustále mezi 4000 – 4500ot. tak to pěkně taky jede. Zpět s Liptovského Mikuláše směr Ostrava jsem jel pře Makov, Ostravice, Frýdek Místek a musím říci, že snad naposledy. Vždy jezdím na Čadcu a Jablunkov a pohoda, ale ten Makov je za trest. Bylo ale citelně znát, že motor je pružnější, než před odjezdem na dovolenou. Po návratu najeto 1100km, ze spotřebou 5,9 lit/100lm, tak naprostá spokojenost (klimatizace používaná okolo 25% najetých km). Bylo tankováno v Ostravě plná nádrž na AGIPu klasika N-95, v Budapešti před odjezdem do SK dotankováno 37lit na OMV a do N-95 MaxxMotion, jeho cena činila 37Kč za 1 lit.

V záři jsem jel kolegovi na svatbu a tak jak bylo jedno krásné sobotní dopoledne, pustil jsem se do ručního voskování Astry. Předcházela důkladná očista a to jak z venku, tak také zevnitř vozu. Po důkladném umytí Astry jsem prošel důkladně karoserii, a podíval se na místa, která bylo potřeba retušovací sadou opravit. Jednalo se především o přední kapotu Astry, kde se objevilo pár oděrků od kamínku, další jsem našel na 5 dveří. Nadále jsem vzal vosk od značky SONAX a pustil se do díla. Celá procedura trvala přes 5 hodin práce, ale výsledek byl jako obvykle perfektní.

Nadále jsem zjistil v říjnu, že mi nesvítí osvětlení SPZ, postačilo pouze vyměnit žárovku a bylo vše OK. Nadále jsem nalil zimní kvalitní nemrznoucí směs do odstřikovaču a to do  –30 st. Vše důkladně překontrolováno a Astra je v perfektním technickém stavu, před 8 narozeninami. Nadále ji čeká v polovině listopadu STK + ME a zde myslím bude také v naprostém pořádku. Letos najaře Astra prošla důkladnou kontrolou svého stavu a vše co bylo potřeba se provedlo, vlastně se jednalo na 98% o provozní věci, jako svíčky, doplnění klimatizace, výměna filtrů apod. Astra momentálně překročila na tachometru 110 000km a od výměny oleje už má najeto 7000km, ještě cca 5000km a opět výměna oleje bude na řadě. Olej měním vždy cca co 12 000km, pro motor je to lepší.

Astra má za sebou STK + ME a to zcela bez problémů, tak že nový majitel bude mít auto v naprostém perfektním stavu. Jen po přezutí na zimní sadu pneumatik se mi zdálo, že Astra tahá na jednu stranu mírně. Proto jsem nechal včera provést geometrii přední nápravy a byla už potřeba, protože tam byla menší odchylka. Tak teď mohu konstatovat, že už je vše hotovo a to byla zřejmě poslední investice do této Astry.