Deník Astry – 4 výroční zpráva Astra J – 1.4 Turbo

Astra J s námi už je neuvěřitelné čtyři roky života. Za poslední rok najela 13 000 Km a to bez poruch, defektů apod. Dovezla nás všude bez komplikací. Jako vždy je o ní pečováno z láskou. Opět velká starost o lak, voskováno tuhým voskem a nově nakoupeno mnoho autokosmetiky a potřebných příslušenství. Tentokrát po důkladném umytí, jsem použil tekutý vosk a pak ještě jednu vrstvu tuhého vosku (vše se dočtete zde). Výsledek byl opravdu mnohem lepší. Nadále přibylo i pár změn v interiéru, ale pojďme to probrat postupně.

Motor

Zde za uvedený rok se událo mnoho zvláštních věcí. Motor sice nás všude dovezl, ale za určitých podmínek se choval zvláštně. Jednak už popisovaná situace v deníku Astry okolo 15st a studeném motoru, při startu. Motor jako by jel na 3 válce cca 3s. Proto jsem vyměnil svíčky, to nepomohlo. Pak jsem si všiml, že po zahřátí motoru, rezonuje motor, tak, že se to přenáší do celé karoserie Astry. Pouze ale mezi 800 – 1200ot. Proto jsem začal přidávat do paliva větší dávkování VIFu na 50 litrů benzínu 100ml VIFu. Začal tankovat i jiné palivo a motor protahovat delší trasou po dálnici, kopcích apod. Pak při takovém tempu i jít do vysokých otáček a motor v těch otáčkách ho držet déle. Najednou cca po 2 měsících byl klid. Tento jev se už momentálně neprojevuje. Hold se budu opakovat, ale moderní motory jsou háklivé na palivo, krátké trasy a i přestože mají TURBO musí se točit do otáček.

Interiér

Po čtyřech letech jsem nechal vyčistit sedadla mokrou cestou u jedné firmy. Opět mají krásnou barvu a jsou provoněné. Přestože nebyly až tak špinavé a je vidět, že když člověk nekouří, tak není to třeba dělat často, ale po 4 letech si to za sloužilo. Za ten rok co mám LED interiér, tak odešli 2 LEDKY a to jedna v zadní lampičce a 1 vepředu, vše vyměněno a OK. Astra dostala ještě plastové kryty zámků a pantů dveří, velmi šikovná věc.

Brzdy

Brzdové desky vpředu jsou pravděpodobně na cca 15 000 km a pak bude potřeba výměna, zadní jsou opotřebené minimálně. Kotouče se měnit nebudou muset, ty jsou v pořádku a nemají ani rantl.

STK + Emise

Máme za sebou i první STK a Emise. Obával jsem se nejvíce emisí a o z hlediska nových nařízení, které přišly z Ministerstva dopravy. Slyšel jsem ve svém okolí, mnoho příhod, kdy se ŘJ nespojila z diagnostikou. To se naštěstí mě nestalo a vše bylo v naprosté pohodě. Dokonce i hodnoty byly perfektní a nebyl žádný problém. Na STK to bylo stejné. Astra prošla na jedničku, ani Bi-Xenony nepotřebovali seřídit, vše bylo OK. Tak že naprostá spokojenost.

Mínusy

  • Problémy s vybracema motoru (momentálně vyřešeno a už se neprojevuje).
  • Opět únik chladící kapaliny (tentokrát to bylo už méně necelé 1dc)
  • Zpuchřivělá hadice od kompresoru klimatizace (pouze na venek), má 2 opláštění. Výměna na prodlouženou záruku, NEUZNÁNA (podle vyjádření autorizovaného servisu a konzultací s Prahou, by musela být prasklá a zjevný únik a to není).

Plusy

  • Jízdní vlastnosti a spotřeba paliva (cca 1x za měsíc Brno – Ostrava po dálnici a Astře to velice prospívá).