Deník Astry 2020

Leden 2020

Tak tu máme Nový rok 2020 a věřím, že bude ještě více úspěšný, než rok 2019. Všem přeji hlavně zdraví a 365 splněných přání, mnoho šťasných km za volantem, bez poruch a nehod. Pro tento web to v roce 2019, byl velkolepý rok, padal jeden rekord za druhým, co se týče návštěvnosti, to mi dělalo obrovskou radost. Také se na webu objevilo mnoho zajímavých informací o motorech a další servisní plány. V druhé polovině roku se zde na webu začlo hodně skloňovat slovo Grandland X. Není divu, je to model, který naši rodinu velmi ohromil a bylo třeba se tomu všemu podívat podrobněji na zoubek. Tím se otevřelo další technické okénko a to o technice PSA, motorech, převodovkách + servisní plány apod. Přibil zde i můj zcela první srovnávací test Grandlanda X, dopsána byla i historie Kadetu a Astry od let 1936 – 2020.

Astra J sloužila bez větších komplikací a na svíčkách NGK 91039 má najeto přes 20 000km, je tomu rok a půl co Astru J trápili vibrace motoru. Výměna svíček nepomohla a tankování paliva MOL EVOPLUS 100 + Vif, vše vyřešil. Vibrace se po pár měsících ztratili a motor je tišší, klidnější a mnohem pružnější. V zimě i tak nemá takový kovový zvuk při velkých mrazech. V roce 2019 jsme s Astrou najeli okolo 13 500km a naprostá spokojenost. Zvládli jsme první STK bez ztráty kytičky a po technickém stavu je v perfektní kondici a jezdila krásně. Od koupi Astry J je kombinovaná spotřeba paliva 6,6lit / 100km, za necelých 5 let provozu. To je super na krátké trasy do práce a delší trasy o víkendu + výlety. V roce 2019 v Astře se objevilo pár drobných změn v interiéru a uvidíme zda dokončím projekt chrom interiér. Celkem velká spokojenost a věřím, že i nadále tak to zůstane. Mezi Vánočními svátky jsem si rozepsal investici do Astry J pro rok 2020 a prošel si servisní plán, co vše bude potřeba provést. Největší problém vidím v tom, komu Astru mám svěřit, protože autorizované servisy, to opravdu není zrovna ta dobrá volba. Mezi starými doklady jsem našel firmu, kde jsem si nechal opravovat klimatizaci na Astře G, před pár lety a majitel odvedl profesionální práci za rozumné finance. Drobné práce mi provede otec a pak schází jen 2 větší záležitosti a to brzdy + olej v převodovce M32.

No tak pojďme se na to podívat podrobněji. V březnu 2020 mi končí prodloužená 5 letá záruka a tak už do autorizovaného servisu na další garanční prohlídku nejdu.

Fáze 1 Březen (5 garanční prohlídka)

 • Výměna motorového oleje GM + originál GM filtru = cca 1000Kč
 • Výměna chladící kapaliny za originál GM (3lit.) + destilovaná voda, po naředění to bude na -38st. (celkové množství je 6,2lit.). Dle servisního plánu 5 let / 240tis. km = cca 600Kč
 • Projdeme celkový stav auta, dle servisního plánu.

Celkem cca 1800Kč

Fáze 2 Duben

 • Výměna oleje v převodovce M32.

Tento úkon nechám provést u kolegy v Brně co dělá Oply přes 20 let. Pokud nebudu mít cestu do Brna pracovně, tak to nechám provést autorizovaný servis a budu se modlit, že nic neprovedou.

Celkem cca 2000Kč

Fáze 3 Květen

 • Nechám provést servis klimatizace a to doplnění + desinfekci. Předpokládané doplnění (odhad 200g) = 500Kč chladivo + desinfekce + výměna pylového filtru = 450Kč
 • Pak dezinfekce vozidla ozónem = 400Kč
 • Pylový filtr originál = 800Kč
 • UV barvivo = 99Kč

Celkem cca 2200Kč

Pylový filtr měním každý rok a desinfekci klimatizace mi dělali před 2 lety. Zápach z klimatizace nemám, ale po 5 letech si zaslouží provést kompletní servis. Jezdíme dost a v létě klimatizaci používám hodně často.

Fáze 4 Podzim

 • Výměna motorového oleje + filtru.
 • Výměna brzdových desek ve předu i vzadu (servis Brno, případně kolega).

Pořád si ještě hraju s myšlenkou, že bych si koupil nové kotouče BREMBO děrované + k tomu desky, případně značky Zimmermann (ty se skvěle osvědčili na Astře G a jsou tam dodnes).

Sice kotouče mám ještě v pohodě a předpoklad je tam cca 50 – 60 000km výdrže, mají malý rantl po obvodu, ale podle informací jiných kolegů co Mají Astru J a vyměnili za BREMBO, tak brzdí

Investici do Astry J v roce 2020 vidím na 10 000kč, pokud se budou měnit pouze desky (když to budou i kotouče, tak cca 14 000kč).

Plány pro výlety a cestování

Také přišlo plánování akcí pro rok 2020, vím je teprve začátek roku, ale jako každý rok o Vánočním volnu je tu prostor u zobání cukroví, probrat co navštívíme, od jara do podzimu. V Brně na Brněnském výstavišti otevřeli zábavné centrum pro děti, více najdete zde – https://vida.cz . Dcera zase o kus vyrostla a bude si moci plně vyzkoušet atrakce v Energylandii v Polsku a pak další věc je Aquapark Wroclaw, o obou věcech jsem zde už psal. V letošním roce to určitě pokoříme a rád bych se vrátil do Milovic, kde je Mirakulum a mnoho nových věcí, i když to od Ostravy je trochu od ruky. Nakouslo se i téma Rakousko a to ZOO ve Vídni, no uvidíme co vše se stihne a hlavně kolik bude času. Letní dovolená ta už je jasná a čeká nás Atlantský oceán u rovníku, cca 600 km od Dakaru. Důležité je, aby vydrželo zdraví a pak je to hračka. To bude pro tento okamšik asi vše co se týče plánů pro rok 2020.

Únor 2020

Tak jsme za půlkou měsíce února a venku to pořád vypadá jako na jaře a kromě větrných dnů je velmi teplo a člověk by i řekl, že přezouvat na zimní pneu, bylo z nadsázkou zbytečné. Tak mám za poslední dobu 3 velké recenze vozů Opel a to Grandland X, Astra K 2020 a Corsa F 2020. Toto testování mě velice bavilo a uvidím, zda se mi podaří dohodnout z autorizovaným prodejcem OPEL a přinášet žhavé novinky o značce OPEL a jejich modelech, vše je teprve na začátku jednání. Osobně mě hodně překvapila nová Opel Corsa a to ve všech směrech. Uměl bych si to představit, za předpokladu, že budeme sami dna se ženou a nebude potřeba tak velký zavazadlový prostor. Corsa s motorem 130k na toto vozidlo musí jet opravdu pěkně a obzvlášť s automatickou 8st. převodovkou.

Pojďme se podívat co naše Astra J, ta se přehoupla přes krásnou hodnotu km, to cca s měsičním předstihem, než jsem to čekal. Proto jsem urychlil i servis k 5 výročí Astry. Určitě na poslední servis během 5 leté záruky, už neprovedu v autorizovaném servise, ale servis budu provádět u kolegy v servise OPEL v Brně. Je to jednoduché, mám služební cestu do Brna a už jsme to tu mnohokrát psal, je to člověk, které OPLY servisuje už snad 20 let. Rozhodl jsem se proto provést kompletní servis na celém autě a to podle servisního plánu po 5 letech používání. Tomuto člověku 100% důvěřuji a opraví i to co jiné servisy vzdali. S Astrou nejsou žádné potíže a funguje na výbornou, přesto podle konzultací s odborníky na převodovky M32, jsem se rozhodl nechat preventivně vyměnit zde převodový olej, i přestože podle servisního plánu není třeba. Osobně jsem zvědav, zda to poznám při řazení po výměně. Tyto převodovky jsou podle mě největší slabinou tohoto auta. Nadále klasické další úkony, jako výměna motorového oleje + filtru, a podle servisního plánu, se mění po 5 letech i chladící kapalina. To vše nechám provést a projít celkový stav vozu. Další velkou otázkou, co už řeším delší dobu, je údržba brzd, kdy přesně bude potřeba měnit desky a zda i kotouče a nebo pouze desky. Proto se dívám po brzdách Brembo a Zimmermann. Poslední dobou dost často slýchávám, že výrobci dnes šetří i na tloušce brzdových kotoučů. To znamená, že kotouče vydrží stejný nájezd km, a mění se přímo z brdovými deskami. Toto je výhoda pro servisy a výrobce těchto komponentů. Z mého pohledu by mé přední kotouče měly vydržet bez komplikací ještě jedny desky a pak teprve budu měnit vše. Případně možná nové desky se opotřebuji na polovinu, uvidím co se dozvím. Dalším překvapením, je že na Astru J nacházím vrtané brzdové kotouče pouze přední a nikde v nabídce nejsou zadní. Toto je velká škoda a jedná možnost je pouze dopasovat kotouče z jiného vozu. Do toho se mi ale moc nechce a ani nevím jak k tomu dojít. Tak uvidím jakou cestou půjdu, to vše se ukáže po servise. Bylo by skvělé, kdyby to vydrželo ještě tak rok a při výměně se měnila i brzdová kapalina, kotouče i desky zároveň. Běžně Astra J / K vydrží najed na přední desky 60 – 70tis. km. Je to daň na těžší váhu vozu.

Dost návštěvníků mého webu se mě ptá, jak to je ze zkušeností chromových kolíků při zamykání / odemykání. Zda se nepovolují, zda vše po delším používání funguje apod. Vše funguje bez komplikací a bez potíží, dokonce i chromové kryty zámků, které jsou lepené 3M páskou drží v tomto počasí. Už si to bez těchto doplňků, neumím Astru představit. Jinak na webu se za poslední týdny objevili informace o naftových motorech k modelu Grandland X, pak recenze o Corse a Astře, ale to pravidelní návštěvnící určitě už četli. Nadále jsme provedl foto návod na reset servisního intervalu u Astry J.

Březen 2020

Na konci února jsem věděl, že pojedu do Brna služebně a na tachometru se blížila hodnota 60 000km. Proto jsem volal tomu kolegovi, co má v Brně ten Opel servis. Objednal jsem se a Astru mu předal. Sepsal jsem mu, co vše chci na Astře provést, jako výměnu převodového oleje a motorového oleje + kontrola stavu brzd.

Proto v den D jsem vyjel, jak jsme zvyklí brzo ráno směr Brno a v servise jsem byl domluven, že předám Astru v 8hod. V motoru měl olej najeto přes 6000km a palubní PC pořád hlásilo životnost oleje 2%, měním olej 2x za rok po najetí 6 – 7000km, ale reset PC provádím pouze 1x ročně. Výměna mi převážně vychází při životnosti 50%. Astra skoro 2 a půl měsíce, neměla delší trasu a tak jsem se moc těšil. Po opuštění Ostravy a po průjezdu Klimkovickým tunelem, kde je rychlost 80km/hod. Při výjezdu mám na tachometru 23km za sebou a motor má provozní teplotu. Řadím 3 rychlostní stupeň a do mírného kopce a motor začnu vytáčet až k 5000ot, kde to trochu déle podržím a pak řadím 4 stupeň, opět vytočit do 5000ot., no a šup 5ku do 4500ot. No a hurá hup 6ku. Během cesty se tento jen ještě několikrát opakuje, jako např. u Lipníku Nad Bečvou, při stoupání k tunelům. Při předjíždění podřazuji na 5ku, ať to netrápím na 6ce. Po předjetí řádím 6ku a hurá dál. No a za hodinu a půl jsem v pohodě v Brně. Při sjezdu z dálnice do centra Brna, pak už posledních cca 8km dám nohu s plynu a motor, už jen lechtám, aby si spočnul a dochladilo se turbo. Přijel jsme do práce, vyložil notebook, patřičné věci a posnídal. No a z firmy do daného servisu to je cca 5min autem. Před 8h ranní jsem vyjel, protáhl se ranní špičkou Brnem a do servisu dorazil v 8h. Předal jsem Astru k prohlídce a přijímací technik sepsal vše co chci provést, kontakt na mě a domluvena hodina předání. Z hlediska, že jsem v Brně byl přes noc, tak domluvil jsme se, že si Astru převezmu na druhý den odpoledne okolo 14h. a pak vyjedu směr Ostrava. Okolo 10h. mi volal kolega co mu tento servis patří a domluvili jsme se na všech operacích a postupech co chci provést. Nakonec z toho byl pořádný seznam, protože jsem se rozhodl udělat vše najednou, ne po etapách.

 • Kontrola po době 1 rok, 3 roky, 5 let .. – servisní plán
 • Výměna motorového oleje GM Dexos 1 gen 2 – 5w30 a FILTRON olejový filtr – 95599877 / oe648/6
 • Výměna převodového oleje v převodovce M32 – preventivně (žádné potíže) množství 2 litry – BOT 303 obj.č. 93165694
 • Výměna chladící kapaliny v motoru – dle servisního intervalu (5let / 240 000km) – červená originál GM kat číslo 1940663
 • Kontrola brzdových kotoučů + desek
 • Výměna vzduchového filtru za FIILTRON – AP051/7
 • Kontrola celého vozu.

Pak jsme se domluvili, že mi má zavolat a informovat o koncové ceně, za všechny úkony. Dost mě zajímalo, hlavně, jak na tom bude po výměně oleje v převodovce M32 řazení. Neměl jsem žádné potíže, ale preventivně měněno. Hned při prvním zařazení byl znát velký rozdíl, řazení bylo takové měkké a těch 200km do Ostravy po dálnici jsem testoval řazení a byla to jedna báseň. Řekl bych, že řadí mnohem lépe, než při novotě Astry. Chladící kapalina se už žlutá pro tento motor nedává, proto byla dodána originál, dle motorizace a je červená (celkem 3 litry + naředění). Nadále byl při výměně chladící kapaliny proveden proplach chladícího okruhu, aby se vše vyčistilo. Nechal jsem nastavit na -38st. Kontrola brzd dopadla nadočekávání a výměna není třeba minimálně rok. Přední desky jsou tak na cca min. 15 000km ještě a zadní desky cca min. na 50 000km. Kotouče mají malou hranu a tak pohoda. Nadále bylo překontrolováno vše od předu až dozadu. Jsem velice spokojen, jak s přístupem, tak odvedenou práci. Tak by měl fungovat každý servis a ne, brát jen peníze a odvedená práce provedena špatně. Celkový dojem, jako ve škole na 1 s hvězdičkou. Jinak bylo zjištěno, že vzduchový filtr v autorizovaném servise nevyměnily. Jinak Astra, byla centimetr po centimetru překontrolována a nebylo nic zjištěno. Podvozek, brzdy a celkový stav na uvedené stáří a nájezd km ve skvělé kondici. Přesto se přišlo na to, co jsem v autorizovaném servise reklamoval a to proč na olejové vaně je místo od oleje. Při 30 000km (3 lety) jsem zjistil únik oleje a nevěděl jsem co to může být. V Brně mi vše vysvětlili a nejde o nic hrozného a je to hodně častý problém těchto 1.4 Turbo motorů. V mém případě jde o rosení oleje na 2 místech (první rosení je mezi olejovým čerpadlem – těsněním a blokem motoru, tam se to rosí a pomalu stíká k olejové vaně) no a pak 2 místo je u víka ventilů, kde to se také rosí. Tato vlastnost je u mnoho těchto motorů a není to velký únik oleje.

Proto v Brně, v servise umyli motor a při výměně chladící kapaliny sledovali, kde se to rosí a co to vlastně způsobuje. Momentálně se nic neděje a nemám to řešit, v případě, že bych zjistil velký únik, tak se to opraví, přetěsní. Ve spodní čísti dotáhli šrouby a tím by se rosení mělo odstranit z prvního místa. Uvidím, jinak Astra je v perfektním stavu a na to že jezdí krátké trasy po městě, tak i brzdy na tom jsou skvěle. Co mě ale zaráží, že v autorizovaném servise na to kašlaly a i po mé urgenci. Velice se mi líbilo, že při předání Astry se mi plně věnoval majitel servisu a technik, který na tom mém autě pracoval. Vše mi plně vysvětlili, zodpověděli všechny mé otázky. Nadále jsme si prošli Astru, otevřeli kapotu, překontrolovali olej, že je opravdu vyměněný, stav chladící kapaliny apod. Rozloučili jsme se a já mohl vyjet směr Ostrava. Už při prvním zařazení rychlosti byla znát obrovská změna a čerstvý olej v převodovce M32. Šlo to opravdu hodně jinak (lehce – měkce) a řazení se stalo velkou zábavou. Projíždím Brnem, řadím jeden převod za druhým, podřazuji a vše OK, vjíždím na dálnici a hurá domů. Motor pěkně tichý, šel pěkně za plynem, řazení jedna bázeň. Opět po zahřátí jsem testoval motor ve vyšších otáčkách do 5000ot. Vše bylo perfektní a sečteno podtrženo, jsem s kvalitou Astry J nadmíru spokojen a ani stav brzd není na tom tak katastrofální, jak uvádí jiní majitelé, přesto že jezdím krátké trasy, stav brzd je super a oproti Astře G je rozdíl na předních deskách následující. Opel Astra G vydržela na přední desky cca 90 000km a Astra J to vydrží cca 75 – 77 000km. Podle servisu v Brně, Astra J vydrží standardně 60 – 70 000km a pak je třeba měnit desky. Je to podle stylu jízdy a citu řidiče. Proto se tato investice posouvá na rok 2021.

Duben 2020

Přátelé přeji všem v této nelehké době nouzového stavu, nejen v ČR, ať je to brzy za námi. Mě a naší rodiny se nevlhla domácí karanténa, syn těsně před vyhlášením nouzového stavu odjel na výměny pobyt do Anglie na dobu jednoho týdne. Před odjezdem, se ještě vše zjišťovalo a odjezd byl povolen všemi patřičnými orgány. Po pár dnech vláda ČR, vyhlásila nouzový stav a bylo jasné, že po návratu, nás čeka všechny 4 domácí karanténa. Před příjezdem, syna z Anglie, jsme provedli důkladný nákup potravin a všeho potřebného. Pečivo do mražáku, maso, balené salámy vše potřebné. Uspořádat domácnost, abych mohl pracovat z domova, tak jsem urychlil výstavbu svého pracovního koutku, který byl plánován, už asi rok. Doposud když jsem pracoval 1 – 2 dny z domova, tak mi stačil pouze notebook a sednout si k dětem do pokojíku k psacímu stolu, jak byly ve škole. Teď jsem věděl, že to bude jiné a děti se budou učit doma a já budu potřebovat svůj prostor.  

Poslední hodiny do příjezdu syna a obrovské zmatky v informacích, vůbec s informacemi v TV se to neshodovalo. V TV vláda řekla, že všichni, co přijedou ze zahraničí, jdou automaticky do domácí karantény na dobu 14 dní. Abychom vše opravdu měli potvrzeno, snažili jsme se dovolat na hygienickou stanici našeho kraje, bez úspěchu. Proto jsme kontaktovali 112 a tam nám vůbec nepomohla a přepojila někde, kde to nikdo nezvedal. No nakonec po 4 hodinovém boji jsme se dovolali na osobu, která potvrdila, že nás čeká 14 dní domácí karanténa a vzala si iniciály. Mezi tím autobus se synem a jeho spolužáky dorazil do Rozvadova na hranice. Nastal další šok, všude se mluví, že na hranicích dělají kontroly a měří teplotu. Je pouze zastavili, žádnou kontrolu jim nedělali a ani neměřili teplotu, jen policista jim sdělil, že do karantény nemusí. To byl šok, protože mi měli ověřeno, že musíme zůstat doma. Nakonec nám volali ve 22 hodin, zda už syn dorazil, jak se cítí, vzali si kontakt na školu a byla potvrzena domácí karanténa na celý autobus po dobu 14 dní.

Byly velké obavy, jak se to zvládne, když je člověk aktivní a měl naplánováno mnoho aktivit. Kupodivu to bylo v naprosté pohodě. Učení s dětmi do školy, já pracoval na projektech a dny utíkaly jeden za druhým. Ve volných chvílích, jsme hráli stolní hry, kreslili, tvořili no a také se rozhodli po letech postavit vše z lega co máme doma. Byly jsme v šoku kolik toho máme a vznikl malí Legoland. Zabralo nám to mnoho času, přesto nemáme postaveno vše, ale je toho už hotového mnoho. Nevzdáváme to a pokračujeme dále, vše fotíme a dokumentujeme, proto brzy můžete čekat, že i zde se fotografie objeví, pro inspiraci. Karanténu jsme úspěšně zvládli a po 14 dnech a testech jsme všichni zdraví a neměli jsme ani žádné příznaky.

Poslední den domácí karantény mi odešel ze vteřiny na vteřinu firemní notebook, to byla obrovská klika. Proto jsem musel po víkendu a 17 dni, kdy Astra odpočívala s plnou nádrží vyrazit na otočku do Brna pro náhradní notebook, protože nikdo nevěděl, jak dlouho bude trvat reklamace stávajícího. Nouzový stav přesto trvá a moc se mi do Brna v této situaci nechtělo, ale musel jsem. Vzal jsem si roušku, pití, notebook a vyrazil směr Brno. K mému překvapení provoz na dálnici, se v ničem nelišil a byl stejně hustý, jako kdyby nebyl nouzový stav. Tak že mě čekala přetlačovaná s kamiony a ropákama v levém pruhu (ropáci = nafťáci). Cesta byla v pohodě a jako vždy, dálnice 130 – 135km/hod. při předjíždění kamionu od 140 – 160km/hod. Ono hodně záleží, kdy se lepí nafťáci na zadek. Proto i v těchto situacích, motor vytočím i k 5000ot., abych akceleroval a od 4 rychlostního stupně, až k 6 stupni, pak je tam během okamžiku i 170km/hod. Najeto 336km, ze spotřebou 6,7lit / 100km a průměrnou rychlostí 131km/hod. Odevzdal jsem nefunkční notebook a vyzvedl náhradní, čistý. Na druhý den mi volali z Brna, že to nečekali, ale firma DELL zareagovala rychle a mám k vyzvednutí svůj opravený notebook a tak nechtěl jsme čekat na poslání přepravcem a vyjel opět do Brna pro opravený notebook v 11hod. dopoledne. Dálnice byla skoro prázdna, tempomat na 120km / hod. a v pohodovém tempu jízda, žádné honičky s ropáky a na tempomatu v klidu. Foukal dost nárazový vítr, a šlo vidět, že okamžitá spotřeba se i o 1 litr lišila, podle toho, jak foukalo. V Brně jsem vyzvedl notebook a ihned vyjel zpět na Ostravu. Mezi tím na dálnici trochu zhoustl provoz, tak jsem musel i přidat na tempu a více opět bojovat s kamiony a ropáky. Tam jsem i atakoval sem tam 160 km / hod. Vytočil motor víše a v konečném součtu z toho bylo 6,2 lit / 100km, s průměrnou rychlostí 120km / hod. V obou případech Astra jela na palivo MOL EVO PLUS 100 + Vif + zimní pneumatiky. Kdyby tolik nefoukalo, dostal bych se určitě na 5,9 – 6.0 litrů.

S Astrou jsme velice spokojen a motor je o dost pružnější, tišší při tankování paliva o 100 oktanech, za pět let provozu, je kombinovaná spotřeba paliva neustále na 6,7 lit. / 100km. Opět bylo cítit, že výměna oleje v převodovce,  je velice pozitivní a řazení, jde mnohem jemněji. Tak se všichni v této nelehké době opatrujte a dávejte na sebe velký pozor.