Opel Astra K 2020 – po faceliftu

Opel Astra K 2020 – po faceliftu

Mám tu další malou recenzi na Opel Astru K po faceliftu a model 2020. Už jsem se zde na webu zmiňoval o tom, že změn z venku není mnoho a hlavní velkou změnou jsou nové motory, automatická převodovka s 9 rychlostmi a drobnosti.

Astra má výraz stejný, přesto jsou všechny díly na přídi po faceliftu odlišné.
Opel Astra K 2020 – po faceliftu

Pojďme se vrátit ke zrodu Opel Astry K na podzim roku 2015. Byla to velká sláva, všude se pralo, že nový model, nástupce Astry J dostal odtučňovací kuru a na váze má o 200kg méně. Poprvé se zde objevil nový 3 válcový motor o objemu 1.0 Turbo. Nové 1.4 Turbo motory a s ně mi majitelé měli dost velké problémy ve smyslu ztráty výkonu při akceleraci. Na internetu toho bylo popsáno mnoho. Co se týká naftových motoru, tak Astra K na začátku dostala osvědčenou 1.6 CDTi s Astry J z posledních let výroby.

Opel Astra
Opel Astra K 2020 – po faceliftu

====================================================================================

Znám celkem 4 majitelé Opel Astry K a všichni jsou nadmíru spokojeni. Každý s nich má jinou motorizaci, výbavu a potřeby.

Majitel 1 – Astra K s motorem o objemu 1.0 Turbo / 5dv karoserie (rok 2016)

Vlastní jí už 4 roky kolega a jen samá chvála, žádné potíže. Spotřeba paliva okolo 6,3lit a skvělé jízdní vlastnosti. Po zapnutí klimatizace, je mírně poznat úbytek výkonu. Jezdí převážně ve dvou a trasy do práce a zpět + 2x do roka dovolená a ojediněle dálnice.

Majitel 2 – Astra K s motorem o objemu 1.4 16v atmosféra 100 koní / 5dv karoserie (rok 2016)

Vlastní jí už 4 roky kolega a jen samá chvála, žádné potíže. Spotřeba paliva okolo 6,3lit a skvělé jízdní vlastnosti. Po zapnutí klimatizace, je mírně poznat úbytek výkonu. Jezdí převážně ve dvou a trasy do práce a zpět + 2x do roka dovolená a ojediněle dálnice.

Majitel 3 – Astra K s motorem o objemu 1.4 16v Turbo 125 koní / kombi (rok 2019)

Zde je prozatím najeto nejméně, cca 10 000km. Prozatím vše bez komplikací, problémy při akceleraci nejsou, tankováno palivo 100 oktanů + VIF. Jen si stěžuje na větší hlučnost od zadní nápravy.

Majitel 4 – Astra K s motorem o objemu 1.6CDTI / kombi (rok 2018)

Tato astra má naftový motor a najeto 60 000km, dokonce má Metrixi a v plné výbavě. V této Astře jsem viděl naplno, jak se chovají Metrixi v noci a byl jsem s nich unešen.

====================================================================================

Pojďme se tedy projet

No a teď se vrátím k Astře K pro rok 2020. Osobně jsem nevěřil, že do Astry K budou investovat finance do vývoje a nechají to tak až do roku 2021, kdy je ohlášen nástupce s technikou PSA. Nakonec první prosakující informace směřovali k tomu, že Astra dostane tři válcové motory, to jak benzinové a i naftové. Podle prvních parametrů to vypadalo na 1.2 Turbo od PSA, jenže nakonec se ukázalo, že to je z dílny GM a to z divize v Mexiku. Snažil jsem se najít více informací o tomto benzínovém motoru, ale moc toho zrovna není. Podle srovnání, jsou motory 1.2 Turbo parametrově identické se 130k, ale GM už má filtr pevných částic. Proto mě zajímalo, jak na tom je motor od GM. Nedávno jsem testoval Opel Grandland X s motorem 1.2 Turbo od PSA a tak jsme měl s čím srovnávat.

Přístrojový štít je nyní z větší části digitální.
Opel Astra K 2020 – po faceliftu

Pojďme se tedy na to podívat podrobněji. Dostal jsem jedinečnou možnost řídit Astru K a to model 2020 ve výbavě ELEGANCE s motorem 1.2 Turbo 130k v 5 dveřové verzi. Prvně jsem si Astru opět pěkně obešel z venku, tam těch změn je minimálně, i ten přední nárazník není nic moc s tou přední maskou, ale řekl bych, že se mi to líbí více než ta dřívější. Otevírám dveře řidiče a než jsem se rozhodl nastoupit, otevírám přední kapotu, aby se podíval na ten zázrak o třech pístech. Ono člověk tam stejně nic moc neuvidí, vše je pěkně pod plasty, ale jen tak mít představu. Vracím se do interiéru Astry. Tam se žádná změna nekoná, kromě přístrojového štítu, který je zcela digitální, jako v Insignii. Ten se mi ale velice líbí a i přesto že jsem zastánce analogových ručiček, tak toto je hodně povedené. Tak konečně nastartuji a dívám se na palubní počítač, kde na mě svítí spotřeba 8 lit. A tak to nuluji a vyrážím na cesty. Už při předávání klíčů, mi bylo řečeno, že se pobavíme, až se vrátím. Aby nedošlo k ovlivňování mého vyjádření po svezení v této Astře s 3 hrnečky.

Opel Astra
GM 1.2 Turbo – benzín 3 válce
Značení motoru1.2 Turbo Start / Stop
Označenínezjištěno
Rok výroby2019
Emisní normaEuro 6d
PalivoBenzín
Rozvodynezjištěno
Převodovka6 st. manuál
Počet válců3
Zdvihový objem (cm3)1199
Vrtání ( mm ) EN – Bore75.0
Zdvih ( mm ) EN- Stroke90.5
Max. výkon v kW/k96 / 130
Max. výkon při ot / min.2 000 – 3 500
Max. točivý moment v Nm225
Max. točivý moment při ot / min.5500
Kompresní poměr10,0:1
Max. rychlost ( km / h )215
Zrychleni z 0 – 100 km / hod.10,5 / 10,7
Filtr pevných částicGPF (Gasoline Particulate Filter)
Objem oleje v litrechnezjištěno
Spotřeba podle NEDC
Město5,5 – 5,4
Mimo město4,0 – 3,9
Kombinace4,5 – 4,5
Palivová nádrž48
Emise CO2 ( g / km )104 – 102
Spotřeba podle WLTP kombinovaná5.2

Veškeré informace k novým 3 válcovým motorům a to jak benzinovým, tak i nafrových najdete zde.

Opouštím část města a vjíždím na městský obchvat. Motor je velice dobře odhlučněn od interiéru, nic jiného jsem ani nečekal.  Teplota jde vzhůru a po krátké době je motor na provozní teplotě. Zastavuji na čerpací stanici, abych si otevřel kapotu a poslechl chod a zvuk motoru. Zde je vidět první rozdíl mezi motorem GM vs PSA. Motor v Astře nemá takový klidný chod jako v Grandlandu od PSA. I vibrace bych řekl, že jsou vyšší, to bych asi všechno i přežil, ale pojďme k tomu podstatnějšímu. Vracím se do vozu a jedu dál. Na tachometru mám najeto 30km a spotřeba 6,9lit. Pokračuji na dálnici a jak jsem v připojovacím pruhu šlapu na plyn a žádná reakce, řečeno reakce nastala, ale je tam delší prodleva, než tomu je u PSA motoru stejných parametrů a vůbec mi nepřipadalo, že má mít motor 130k. Na dálnici stálou rychlosti, motor potíže nemá a i 130km / hod. se zařazenou 6kou je pro něj v pohodě. Sjíždím opět na okresky a vracím se zpět odevzdat Astru. Na okreskách jedu do kopce a z kopce a zde je vidět, že motoru se moc nechce od běžných otáček a musí se hodně točit, cca okolo 3000ot. Nečekal bych to u motoru s kroutícím momentem 225. I má 1.4 Turbo 120k jede mnohem lépe, to je těžší a kroutící moment mám 200. Jsem u cíle a pomalu se chystám vrátit Astru a kontroluji kombinovanou spotřebu za ujetí 50km a ta byla 7,3lit / 100km. To mě dost překvapilo, ano je mi jasné, že motor je nový neměl najeto mnoho a ještě spotřeba klesne, ale zcela jsme se nepřiblížil hodnotám výrobce. Nadále reakce na plyn byly delší než u motoru PSA a dokonce si troufám říci, že i motor o objemu 1.0 Turbo, také s 3 válci, jede mnohem lépe v Astře K.

Celkově se mi s Astrou jelo pohodlně a výhled s ní je mnohem lepší než v Astře J, jen mě zklamal nový 3 válcový motor a to by mohlo uškodit při prodejích Astry než přijde její nástupce na platformě a technice PSA v roce 2021.

Pokud bych měl koupit si Astru K, tak bych hledal skladové vozy s 1.4 Turbem a nebo atmosférou. Při předání Astry jsem byl dotázán, co říkám na motor. Řekl jsme, že jsem velice zklamán. Bylo mi potvrzeno, že i on je zklamán a určitě doporučuje starší 4 válcové motory. Majitel vlastnil firemní Astry J a K s 1.4 Turbem a momentálně to vyměnil za 1.2 Turbo.

Technická divize Oplu dostala za úkol vyvinout zcela nový 4 válcový benzinový motor a předpokládám, že už s filtrem pevných částic a měl by se na veřejnosti objevit právě v roce 2021 a bude montován do vozů koncernu PSA. Uvidíme, jak to vše dopadne a jak na tom bude výkonnostně.