Deník Astry – 5 výroční zpráva Astra J – 1.4 Turbo

Tak Astra J slaví předškolní léta a je za námi další rok soužití a mnoho km za námi. Končí prodloužená záruka, kterou jsme si připlatili a nebylo potřeba ji využít a nejslabší místo, jménem převodovka M32 šlape bez komplikací a turbo také. Prodloužená záruka byla právě kvůli těmto dílům zakoupena. Astra v roce 2019 najela přes 13 000 km a bez komplikací. Pořád jsme z jakékoliv jízdy nadšení a strašně milujeme její pohodlí, obzvlášť na delších trasách. Co mě ale velice mrzí, je ukončena podpora ze strany automobilky OPEL pro navigaci NAVI 950. Zarážecí je, že pro starší model NAVI 900, se mapové podklady pořád aktualizují, to mě dost vytáčí. Psal jsem i na technickou podporu a ta mi potvrdila ukončení podpory a na dotaz proč podporují starší model, nebylo odpověděno. Dost lidí mě při nákupních centrech oslavilo, jak vidělo osvětlení zavazadlového prostoru a moc se jim líbilo uvedené řešení, bez zásahu do původní elektroinstalace. Už zde pomalu je potřeba mít na paměti první investice, které Astra bude potřebovat po pěti letech používání. Proto už pomalu počítám investice a jedná se o provozní náklady. Nadále poprvé v životě jsem při ručním voskování použil přípravek na polétavou rez a už jsem to tu i na svém webu psal (více zde). No a teď to projděme po jednotlivých oblastech probrat.

Plánované náklady

  • Výměna chladící kapaliny (dle servisního plánu – 5let / 240 000 km).
  • Výměna převodového oleje v převodovce M32 (preventivně – doporučeno).
  • Kompletní servis klimatizace, kontrola, doplnění, UV barvivo.

Motor

Motor po celý rok fungoval bez komplikací a byl krmen pouze kvalitním palivem o 100 oktanech + přidáváno ještě aditivum VIF. Říkáte si, že je to zbytečné, také jsme si to myslel, ale jak jsem si přečetl mnoho informací o moderních motorech a šetření na materiálech, potvrdili to i mechanici. Jsem se rozhodl k tomuto řešení a že krmit motor bio složkami, které je v N-95 mnohem více a Astra J nemá palivový filtr, tak že pak se do motoru dostává mnoho nečistot. Motor je mnohem tišší, jde pěkně za plynem, je živější a samozřejmě i klesla spotřeba. Nakonec tím pádem náklady nejsou o tolik vyšší, jak se na první pohled zdá a předejdete mnohým komplikacím, díky přísnějším EURO normám díky EU. Problematika s vibracemi motoru, které jsem zde popisoval, zcela vymizeli, tak přechod na 100 oktanové palivo pomohlo, motor se vyčistil a je po uvedených potížích, které jsme popisoval v předešlé roční zprávě. Únik chladící kapaliny nebyl žádný, to bylo poprvé za celou dobu co Astru J máme. Na to co jsem upozorňoval před 3 lety v autorizovaném servise, jsem teď dostal u kolegy v Brně, který opravuje Oply, už řadu let. V Brně mi vše vysvětlil a nejde o nic hrozného a je to hodně častý problém těchto 1.4 Turbo motorů. V mém případě jde o rosení oleje na 2 místech (první rosení je mezi olejovým čerpadlem – těsněním a blokem motoru, tam se to rosí a pomalu stíká k olejové vaně) no a pak 2 místo je u víka ventilů, kde to se také rosí. Byla vyměněna chladící kapalina dle servisního plánu, kde se uvádí 5 let / 240 000 km. Už se zde dává v červené barvě, místo žluté. Byla použitá originál OPEL.

Převodovka

O manuální 6 st. převodovce M32 se napsalo už toho mnoho a nepatří mezi zcela povedené. V servisním plánu se dočtete, že výměna převodového oleje se provátí po 10 letech / 200 000k. Jen že tyto převodovky začínají mít potíže i po nájezdu mnoho míň km. Většinou začnou hučet a problém je v ložiscích na 5 – 6 stupni. Proto firmy co repasují tyto převodovky, doporučují výměnu převodového oleje preventivně v 60 000k / 5 letech. Proto jsem se k tomu rozhodl i já, přestože převodovka nevykazuje žádné komplikace a jde tedy pouze o prevenci. Osobně mě zaskočilo, jaký obrovský rozdíl to byl a řekl bych snad, že řadí i lépe, než při koupi. Řazení je o mnoho měkčí a přesnější.

Interiér

Zde se objevilo také pár drobností ke změně vzhledu interiéru. Astra dostala obměnu plastových krytů zámků a za chromové, které se zde přilepují 3M páskou. Nadále plastové kolíky jsem vyměnil za chromové. Interiér po 5 letech má známky minimálního poškození a vypadá pořád skvěle.

Brzdy

No už dlouho mi bylo naznačováno, že Astry díky své vyšší váze to odnášejí na menší výdrži brzdových desek. Ve většině případů Astra J najede na předních deskách cca mezi 60 – 70 000km. Proto jsem nechal důkladně překontrolovat brzdy a velmi mě překvapilo, že pro letošní rok mám ještě pokoj a přesouváme výměnu minimálně o rok. Odhad mechanika výměna v cca 75 – 80 000km přední a zadní cca ve 120 000km, tak uvidím.

Karoserie

Karoserie nemá žádnou korozi, ale přibilo mnoho drobných oděrků, od bezohledných lidí a to hlavně ze strany spolujezdce. Odnáší to vesměs klika spolujezdce a plastové listy v barvě karoserie. Jsem moc rád, že jsem při koupi zainvestoval a uvedených 6 000 Kč vůbec nelituji. Ba naopak to byla správná investice. Jinak by celá strany byla hodně potlučena a důlky ve dveřích.

Klimatizace

Doposud vždy provedena pouze desinfekce klimatizace + pravidelně každý rok vyměněn pylový (kabinový) filtr. Proto po 5 letech si zaslouží pořádný servis i klimatizace. Přestože klimatizace funguje bez komplikací, tak se to nesmí podcenit, pokud klesne chladivo pod určitou mez, klimatizace sice funguje, ale kompresor se více namáhá a zvyšuje se spotřeba paliva, opotřebení kompresoru a mělo by se doplňovat hlavně mazivo. Nový kompresor je cena okolo 8 000 Kč. Jak se oteplí Astra J bude odvezena na servis klimatizace, kde bude vyměněn filtr + chladivo + doplnění maziva + UV barvivo. Budu i opět konzultovat, zda nevyměníme hadici od kompresoru klimatizace, která je z povrchu popraskána a v autorizovaném servise, nebyla uznána na záruku a zamítli mou žádost. Originál hadice stojí cca 4 300 Kč. Uvedená firma, kde budu nechávat servisovat klimatizaci, je majitel velice šikovný a tyto věci dokáže nahradit neoriginálními díky, co splňují dané požadavky a hadice si nechává dělat na zakázku u jedné firmy a cena je mnohem nižší. I na Astře G byl takto pečliví a oprava stálo zlomek ceny originálního dílu. Uvidíme co a jak, kolik nakonec servis bude stát. Předpokládaný termín v květnu 2020.

Plusy

  • Jízdní vlastnosti.
  • Pohodlí za volantem
  • Spotřeba paliva (za 5 let kombinovaná spotřeba 6,6lit/ 100km)

Mínusy

  • Rosení oleje z motoru na 2 místech

Závěrem bych řekl, že Astra J slouží výborně. Jen škoda toho rosení oleje na dvou místech z motoru. No ale nato že to už je 3 roky v tomto stavu a ani na STK nic neřekli, tak to tak vážné není. Je mnoho stejně starých vozů jiných značek, které mají obrovské technické nedostatky, tak že OPEL není na tom špatně, ba naopak si myslím hodně dobře, přesto lidé tuto značku v ČR nemají moc rádi a dělají velkou chybu. Prostě motor i výbavu, kterou jsme si vybrali nám nadmíru vyhovuje a krátké i dálkové trasy v Astře jsou radosti a požitkem z jízdy.