Manuály – Astra J – Výměna autobaterie

Jak vyměnit autobaterii u Astře J (bez Start / Stop)

Převzato z Astra J fora, které brzy zanikce a nechtěl jsem aby tento návod zanikl.

Za případné komplikace, nenesu zodpovědnost a pokud si netroufáte na výměnu, obraďte se na autoservis.

Co budete potřebovat:
Klíč 10, klíč 13, plochy šroubovák (obyčejný, ne moc tlustý), ochrany tuk na póly nove baterie, provázek 2x 60 cm na vyjmuti baterie.
Postup vychází z návodu zde: http://workshop-manuals.com/vauxhall/as … op_system/

Než začnete, vypněte zapalováni a vyndejte z něj klíček. A přečtete si další poučeni/varováni v uživatelském manuálu týkající se práce s elektroinstalaci

Během odpojeni baterie dojde ke ztrátě tohoto nastaveni:

  • Pojezd el. oken
  • Čas a datum Ostatní nastaveni by měla zůstat zachována. Opětovně nastaveni je popsáno na konci tohoto manuálu.

Přejděme k samotnému postupu

1) Takhle to vypadá, když zvednete kapotu. Povolte matici (2) u záporného pólu a odpojte kabel. Kladny pól je pod krytem (L), který je součásti velkého krytu (K). Otevřeme kryt (L), šlo to celkem hladce. Pozor – neotvírat příliš. Osobně nedoporučuji příliš často otvírat menší kryt (L) jinak se vám ulomí v miste (X). Otevřeme cely kryt (K) – zhruba v miste (Ka) je výstupek, který ho drží.
Všimněte si, že startovací kabel (S) vede pod přičným „páskem“, který přitlačuje celou baterii. (Na další fotografii, už to není vidět).

2) Odšroubujte matku (1) a dejte pryč „pasek“ (1). Odšroubujte matku (5) a dejte stranou (vlevo) startovací kabel (S), aby nepřekážel. Nyní doporučuju odšroubovat matku (7), naopak matku u kladného pólu (3) zatím nepovolujte. Já to udělal a bylo to pak složité. Všechno mezi (5) a (7) je přidělané na plastové desce (8). Tu uvolníte pomoci plochého šroubováku, který nejdříve v miste (A) zasunete a mírně zatlačíte směrem k (B) přičemž druhou rukou se snažíte (8) nadzvednout a uvolnit. To samé udělejte v miste (B) (zatlačte k (A)), mělo by to jít snadno. Jsou tam ještě 2 vodící trny, které uvidíte na fotografii později. Jakmile celou desku (8) zvednete, snažte se ji odklopit tak, aby nepřekážela. Jde to trochu ztuha. Nejspíš na stejné místo, jako se to podařilo mě, jinam to kvůli kabelům asi nepůjde – vice další fotografie. Oloveny kontakt (3) na kladném pólu můžete sundat později. Na teto fotografii ještě vlevo vidíte plechový díl (4) a divný díl (C)

3) Takhle dopadlo odklopeni desky (8). Šipky ukazuji, kde jsou ty trny. Bily kryt na kladném pólu je proto, aby se mi olověný kontakt (objímka) (3) pořád nedotýkal pólu. Pokud tam ten kontakt necháte, můžete ho kdykoli sundat.

4) Záporný kabel (2), už máme odpojený, nedejte se zmást fotkou. Dále vidíte plechový díl (4) (i vyfocený samostatně – drží vlastně jen za očko dole) a divný plastový díl (C), který je zasunut v kolejnicích (Cb) a (Ca) (ta teď není viět).

5) Uchopte díl (C) jako na fotografii a kývavými pohyby vlevo/vpravo jej vytáhnete nahoru.

6) (Ca) a (Cb) jsou kolejnice, kde byl díl (C). Nyní musíte vyndat plechovou desku (4), která drží hlavně dole v místě (4a) – je tam plastový zobáček – a je zasunuta v plastových žlábcích (levý je 4b). Zkuste do očka dole strčit shora plochy šroubovák, aby se zobáček odklonil a desku vyndat. Jde to špatně a zabralo mi to nejvíc času. Možná pomůže odtlačit baterii dozadu, tj. pryč od desky (4).

7) Nyní můžete vyndat autobaterii. Protože tam nejsou ucha, použil jsem 2 provázky, z kterých jsem udělal smyčky.

8) Póly nové autobaterie očistěte a namažte vhodným tukem. Vložte novou autobaterii a vše smontujte v opačném pořadí zpět. Pokud použijete kratší autobaterii, posuňte ji co nejvíc doprava, tj. k řidiči. Plechový díl (4) zasunete na místo označené červenými šipkami (4-278). Původní místo odpovídá zeleným šipkám (4-315). Plech (4) zacvakne dole a bude držet očkem, jako před demontáži. Pokud jde plech (4) volně vyndat, něco je špatně.

9) Nasunete zpět díl (C), nasaďte kontakt (3) na kladný pól, aby s nim šlo otáčet (zatím neutahujte), a díl (8) nasadíte na pravý okraj baterie tak, aby lícoval nahoře, dole i vpravo. Zároveň se musíte trefit vodícími trny , které jsou vespod (8) do otvoru v autobaterii, a dírou (7) na šroub u kontaktu (3) . Všechno by to melo krásně sednout a díl (8) „zacvakne“ a nepůjde rukou sundat. Přišroubujete matku (7). Nasadíte startovací kabel (S) a našroubujete matku (5). Dotáhnete matku (3) u kladného pólu. Pokud je všechno u kladného pólu dotažené a hotové, zavřete kryt (K). Nasadíte „pasek“ (1) a přišroubujete matku (1). Prázdné místo na levé straně jsem vycpal (V), aby plech (4) sedel pevněji.

10) Úplně nakonec připojte záporný kabel a utáhnete matku (2) , aby kabel sedel pevně na pólu (-). Můžete nastartovat. Pokud mate el. okna, palubní počítač Vás vyzve, abyste spustili okno u řidiče, až dolu a pak, až nahoru. Pak to samé pro okno spolujezdce. Připadne pokud máte zádní el. okna, tak zadní levé okno a nakonec zadní pravé. Nastavte datum a čas. Žádné další nastaveni (včetně radia) by se nemělo ztratit.

Veřím, že jste to úspěště zvládli.