Manuály – Astra K – Desinfekce výparníku klimatizace

Opel Astra K – Desinfekce výparníku klimatizace

Za případné komplikace, nenesu zodpovědnost a pokud si netroufáte na výměnu, obraťte se na autoservis.

Čištění výparníku je potřebné spojit s výměnou kabinového filtru (postup na výměnu kabinového filtru) , aby po zapnutí systému nebyl prach ze starého filtru opětovně dopravený vzduchem na výparník. Nadále je vhodné očistit lopatkové kolo ventilátoru, např. stlačeným vzduchem. Pokud by čistění nebylo 100% účinné a v interiéru vozidla je stále cítit zápach, je potřebné postup zopakovat.

Co budeme potřebovat:

  • Tenký plastový předmět na demontáž části přístrojové desky, např. plastovou stěrku apod.
  • Ořech velikosti M7
  • TORX 10
  • Desinfekční přípravek na klimatizaci
  • Malý štětec – na nečistoty
  • Vstlačený vzduch ve spreji – není podmínkou

Pracnost je tak na cca 60 min.

Postup:

Pokud jsme tedy demontovali schránku před spolujezdcem a odstranili starý kabinový filtr a ponechali prostor pro filtr prázdný (vysatý od nečistot), vložíme zde nový kabinový filtr a uzavřeme dvířka.

Pokud aplikujeme desinfekční pěnu pouze do výparníku, není možné, aby se desinfekční pěna dostala až do kabinového filtru. Vzdálenost mezi nimi je cca 40 cm a navíc vzduch proudí směrem od filtru k výparníku, takže nehrozí znehodnocení nového kabinového filtru.

Poznámka: Zda se rozhodneme desinfekční pěnu aplikovat i do výdechů topení, pod sedadli a podobně, tak nový filtr vložíme po kompletní desinfekci. Jinak by mohlo dojít k jeho poškození (znehodnocení).

Ventilátor (vyznačený červenou) se nachází pod boxem, v kterém je běžné umístění kabinového filtru (vyznačený bílou barvou).

Nejprve je však potřebné odpojit napájecí konektor ventilátoru. Ten je viditelný ze spodni strany. Konektor má pojistku, kterou je potřebné opatrně zatlačit palcem a konektor vytáhnout.

Ventilátor je k plastovému potrubí topení přichycený pomocí 3 samořezných šroubků z TORX hlavou (T10) viditelných zespodu. Doporučuji použít malou račnu s krátkým nádstavcem.

Na obrázku je vymontovaný ventilátor. Dva otvory pro šroubky jsou vyznačené červenou, třetí je zakryt rukou. Konektor přívodního kabelu je vyznačený žlutou.

Pohled na vymontovaný ventilátor. Provedeme vyčištění ventilátoru pomocí vztlačeného vzduchu, případně štětcem.

Po demontáži ventilátoru se objeví otvor, kterým prostrčíme hadičku od čisticí pěny (desinfekce klimatizace).

Výparník se nachází ve střední časti palubní desky, hadičku budeme tlačit směrem doleva, jak ukazuje šipka. Tryska hadičky potřebuje překonat cca 30-40 cm, aby dosáhla k výparníku.

Před aplikaci desinfekce klimatizace, je možné uvedené potrubí směrem k výparníku projít kamerkou s osvětlením připojenou k mobilu, ať máte přehled v jakém stavu to je. Tu je fotografie výparníku před aplikací desinfekce.

Před aplikací si pozorně přečtěte návod na desinfekčním přípravu, který budeme aplikovat do výparníku. Protože výrobce může doporučit trochu jiný postup, jako je délka daného působení, mít zapnutou klimatizaci apod. Po aplikovaní desinfekční pěny do výparníku, necháme působit asi 45 minut.

Namontujeme zpět ventilátor a připojíme napájení, máme vložen nový kabinový filtr na svém místě. Nastartujeme motor a zapneme klimatizaci na plný výkon na pár minut. V tento okamžik by jste neměli cítit zápach. Pak zpět namontujeme odkládací přihrádku na místo spolujezdce, zapojíme konektor pro aktivaci / deaktivace airbagu a máme hotovo.