Opel Astra J – 1.4 Turbo (koupě ojetého vozu)

Dnes se podíváme na příběh jedné ojeté Astry J 2015 s motorem 1.4 Turbo 103kW/140k, ve výbavě COSMO. Před pár dny se na mě obrátil mladý člověk o radu a pomoc při koupi ojeté Astry J. Vyměnili jsme si pár emailu a pak i pár telefonátu. Seznámili jsme se a pustili se do výběru, dle daných požadavků. Musím říci, že to nebylo zcela lehké. Astry J s benzinovým motorem je na prodej velmi málo, další měli neznámou historii a některé byly známé s dlouhou historií a po nehodách.

Poprosil jsem nového majitele a to, zda by se podělil s informacemi, jak vše vlastně začalo a jaký šťastný konec to vše má. Tak že Jsem rám, že vše se dotáhlo do úspěšného konce a na mém webu můžu přivítat dvojnici naší Astry. Pojďme se pustit ke krátkému rozhovoru.

Otázka: Jaké vozy jsi vlastnil před Opel Astrou.

Vlastně se reálně jedná o můj první vůz vůbec. Doteď jsem jezdil s Hyundai Getz 1.3i, který patřil přítelkyni. Bohužel se už jednalo o starou babičku (ten Hyundai :D), tak jsme se rozhodli pro koupi něčeho novějšího. Mimo to jsem příležitostně jezdil s Mercedes Benz C200 2.2CDi, 2007 a Škoda Superb 1.9 TDi, asi 2004?.

Otázka: Proč jsi si vybral právě Opel Astru J (jaké vozy byly v úzkém výběru).

Původně jsem měl v plánu pořízení Superba – měl jsem s ním dobré zkušenosti, je to česká značka, je k tomu hodně dílů, návodů, uživatelů atd. ale v daném rozpočtu bychom se bavili o roku 2012 max, což mi přišlo už starší, proto jsem projížděl inzeráty a hledal co novějšího se v dané cenové relaci vyskytuje. Nejčastěji se objevovaly samozřejmě Fabie, ale tu jsem nechtěl kvůli motoru, vzhledu, výbavě ani komfortu jízdy. Další, co mi padlo do oka byl Rapid Spaceback. Už jsme byli téměř rozhodnutí pro něj, ale potom jsme nějak narazili na Opel Astra a po rešerši recenzí a zkušeností bylo jasno. Zamlouval se mi motor, výbava, výrobce i vzhled.


Otázka: Když bylo rozhodnuto pořídit Astru J, kde jsi získával informace, na co si dát pozor, slabiny a plusy vozu apod.

Začal jsem vyhledáním diskuzních for věnujícím se Opelu a Astře J – českých i zahraničních. Potom jsem strávil několik dní a nocí u videí na youtube a pokračoval recenzemi časopisů a internetových blogů. Důležitým kritériem byla také (cenová) dostupnost náhradních dílů, kterou jsem si ověřoval na forech a následně v několika eshopech s náhradními díly.


Otázka: Zkušenosti s výběrem, jako ojetiny v autobazarech / inzerátech.

Upřímně řečeno, výběr nebyl zas tak široký. Věděl jsem, že chci: benzín – 1.4 Turbo, 6st. převodovku, hatchback, 2014 nebo novější a barva ne stříbrná. Celkově se mi nabídlo asi 15? inzerátů splňujících kritéria. Výběr byl potom samozřejmě podstatně širší v zahraničí, kde za podobnou cenu byla auta s mnohem lepší výbavou, ale od toho jsme nakonec upustili, jelikož výbava nebyla top priorita. 


Otázka: Vím, že jsi měl pár Aster J vyhlídnutých, proč právě vyhrála tato.

Do nejužšího výběru se nakonec dostaly 4 Astry. Rozhodl jsem se pro tuto z několika důvodů. První byl historie vozu – jednalo se o auto původem z ČR s 1 majitelem se servisní knihou od autorizovaného Opel dealera. Pro bylo také to, že, narozdíl od ostatních, auto nebylo nijak havarované či jinak poškozené. No a v neposlední řadě se mi v této variantě také zamlouval vzhled (barva) i výbava.


Otázka: Jaké byly první kroky po koupi auta, pouze základní servis, nebo i něco jiného.

První kroky byly – kontrola brzd, světel (žárovek), stěračů, povinné výbavy (lékarna, lano, vesty, trojúhelník…) a kapalin (chladící, do ostřikovačů). To abych věděl, co vše (kromě olejového, kabinového a vzduchového filtru a motorového a převodového oleje) případně dokoupit a vyměnit. Pak už samozřejmě tuna drobností, kosmetiky a ruční myčka 🙂


Otázka: Jaké máš celkové dojmy za volantem Astry J, za tuto krátkou dobu, co ji vlastníš.

Dojmy jsou prozatím celkově velmi dobré. Především si pochvaluju komfort, na který jsem do té doby moc zvyklý nebyl 🙂 – Jízda je velmi příjemná, dobře tlumená, výkon motoru stačí až až, 6. stupeň je paráda, vevnitř je krásně ticho, nikde nic nevrže, neskřípe, interiér je převážně z kvalitních materiálů.. Prostě pohoda 🙂


Otázka: Co se ti na Astře líbí a co ba naopak nelíbí.

Líbí se mi to na první pohled nejvíc zřejmé – vzhled – celkově karoserie, barva, rozměry, chromové prvky, ale užívám si také komfortu – pro mnoho lidí je to asi samozřejmost, ale věci jako automatická klima, multifunkční volant, senzor deště, automatické svícení, tempomat, infotainment systém, palubní pc, zvuk blinkru, kvalitní zpracování hluku (ticha) nebo ambientní podsvícení mě dělají radost 🙂

Co bych zlepšil – jedná se převážně o drobnosti: 

  • Zvuk zamykání zámků – nevím, jestli je to zimou, nebo je jenom potřeba promazat, ale při zamykání a odemykání jsou zámky (především u nádrže) na můj vkus až moc hlučné
  • Zavírání dveří – chybí mi tam nějaké lepší tlumení, teď mi to přijde takové trochu hlučné, více kovové
  • Občas těžké řazení – obzvlášť mezi 1-2 a 2-3 – bude výměna oleje, tak uvidíme
  • Chybí automaticky sklopná zrcátka – u zaparkovaného auta by to bylo fajn
  • Velmi slabé světlo v zavazadlovém prostoru – v noci špatně vidět
  • Nemožnost vlastní změny tapety u „autorádia“ – občas je tam bílá tapeta a občas černo-červená
  • Údajně složitá jakákoliv větší elektro změna (například instalace vyhřívání volantu) – nutno „přeprogramovat“ systém pomocí originální, extra drahé diagnostiky
  • Výměna žárovek u dálkových světel je docela dost složitá – dostat se tam chce notnou dávku trpělivosti
  • Na můj vkus příliš málo majitelů Astry v ČR – tím pádem potom méně zkušeností, recenzí, náhradních dílů/vraků…

Otázka: Co tě ještě zaujalo a s čím by, jsi se rád podělil.

Co mě obecně zaujalo u tohoto modelu jsou dostupné materiály – technické příručky, servisní manuály, online katalogy – byl jsem překvapený, kolik technických údajů se dá o automobilu dohledat, což je určitě super. Vděčný jsem také za tvoje stránky http://astra-rasag.maweb.eu/, kde velmi často hledám různé detaily jako servisní intervaly nebo další technické podrobnosti – vím, že tady to je a nemusím složitě prohlédávat web a ověřovat informace. Mimo tento web jsem rád za astra-j, resp. opel-forum, kde „opláci“ poradí, když tápete.

Zaujalo mě také to, že přední světla mají oddělené žárovky pro potkávací a dálková světla – celkem tedy potřebujete dopředu 4 x H7 🙂


Otázka: Plánuješ postupné úpravy na autě, nebo zůstane v tom stavu, jak je.  

Úpravy budou, ale spíše jen drobnějšího, resp. kosmetického charakteru. Tím mám na mysli věci jako (možná) změna kol, instalace držáku na mobil, instalace nějakého lepšího osvětlení v zavazadlovém prostoru, SPZ rámeček, přidání „provázku“ pro snadnější zavírání kufru, pořízení gumové „podlahy“ do kufru… Neplánuji žádnou úpravu motoru, řídící jednotky…

Chtěl bych ještě dodat, že pokud uvažujete o koupi Astry, tak rozhodně nedejte jenom na fotky inzerátu. Třeba naše vypadala na fotkách inzerátu docela ošklivě, staře, sešle.. Ale v reálu a po umytí je to úplně jiné kafe a ta modrá jí opravdu sluší. 

Ještě bych chtěl tímto poděkovat Radimovi (majiteli webu) za jeho ochotu a rady nejen při výběru samotné Astry 🙂

Závěr

Velké poděkování majiteli Astry J, že se s námi podělil o bohaté informace, při pořizování vozu. Přeji mnoho km bez poruch a nehod.