Manuál – Astra J – Výměna startéru 1.4 Turbo – Děsivý zvuk při startování

Jednoho dne pří obrovských zimních teplotách pod nulou se při startování studeného motoru objevil neobvyklí chrastivý zvuk po dobu 2 – 3 sekund. Pak motor bez komplikací fungoval a nejevil žádné komplikace. Hned jsem motor vypnul a otevřel kapotu a znova nastartoval, opět stejný zvuk zadrnčení. Ihned jsme běžel poslouchat, zda to nejsou rozvody, ale vše se zdálo v pořádku. Kontrola motorového oleje a zda se maže vrchní část byla v pořádku. Jak motor byl vypnut a startovalo se znova, tak to udělo opět. Zvuk se objevoval mezi zadní části motoru a karoserií. Ze strany rozvodů ticho. Nadále jsem po nastartování se pokoušel sešlapovat spojku, zda to není spojkou, jak se startuje je taky sešlápnutá, ale po tom nastartování bylo pak vše v pořádku. Pokoušel jsem se i zařadit rychlost a pomalu se rozjíždět, zda to není dvoujhmota, vše fungovalo jak má. Motor neztratil tah, vše plně fungovalo, jen ten drnčivý zvuk během startování. Problémy se projevovali i při teplotě +12st. Jeden den byl obrovský mráz a druhý den se rapidně oteplilo.

Proto jsem postupoval následovně:
– Nastartoval nechal běžet pár minut, pak vypl motor a nastartoval po 30s = opět se projevil zvuk.
– Nastartoval jsem, ujel cca 5km, teplota vody cca 80st., pak vypl motor a nastartoval po 30s = opět se projevil zvuk.
– Nechal motor zahřát na provozní teplotu vody 104st, dle pal. PC, pak vypl motor a nastartoval po 30s = opět se projevil zvuk.
– Proto jsem se rozhodl, ujet cca 18km, kdy byl motor komplet zahřáty a to jak voda, tak olej, venkovní teplota +12st., pak vypl motor a nastartoval po 30s = zvuk se neprojevil a vše bylo OK. Po návratu z obchodu cca po 90min., jsem nastartoval a vše bylo v pořádku a žádný zvuk z videa. Motor běžel zcela v pořádku.
– Tím že na straně rozvodů je klid, tak jsem vyloučil i alternátor, protože dle pal. PC dobijí.

Natočené video z mé Astry J

Prvotně jsem si myslel že to bude plech pod motorem, ale později jsem se začal přiklánět spíše ke startéru (uhlíky / ložisko).

Proto byl startér demontován z vozu, kompletně rozebrán a přišlo se na to, že uvedené části, které se mají pohybovat, jsou zcela suché, bez maziva. Proto po nastartování se ze setrvačníku motoru, startér nevrátil do své polohy, tak rychle, jak by měl. Vše potřebné bylo promazáno a startér opět složen a namontován do vozu. Tím byl děsivý zvuk odstraněn a Astra je zase v plné kondici. Upozorňuji aby, jste to nepodceňovali, protože může dojít k poškození nejenom startéru, ale i jiných komponentů motoru.

Poznámka po 10 000km od opravy

Poslední týdny při chladném počasí se opět ozval velice známí zvuk při startování, to mě dost překvapilo, protože na jaře byl startér na opravě a od opravy najeto 10 000 km. Dost mě to naštvalo, ale protože mám rád vůz v perfektním stavu začal jsem to ihned intenzivně řešit než přijdou mrazy. Obrátil jsme se na servis, kde mi dělali ty přední brzdy, jejich vstřícnost, jednání se zákazníkem je opravdu perfektní. Mechanik byl skvělý a ihned jednal. Ve středu jsme mu volal, v patek po 16hod jsem přistavil Astru J, v sobotu dorazil jeho dvorní autoelektrikář si poslechnout statér. Zvuk se projevil ne tak silně, ale bylo jasné, že není v dobré kondici. Startér tedy opět ven a zjistilo se, že nebyl nikdy rozebírán, pouze lehce promazán. Po kompletním rozebrání se zjistilo, že jsou lehce přidřená ložiska. Vše bylo důkladně vyčištěno, překontrolováno, promazáno správným mazivem, vyměněny ložiska, složeno a přeměřeno. Po namontování zpět otestováno. No teď startování je jedna báseň, snad tyto trable máme za sebou na hodně dlouho. Dostal jsme i záruku, proto tomu říkám služby zákazníkovi.

Když jsem se díval na ceny nových startérů, tak se jich dělá mnoho variant. Kromě s funkcí START-STOP, tak také výkonost, ozubení 10 / případně 9 apod. Proto je potřeba původní startér vymontovat a objednat, dle čísla dílu, případně to zjistit pomocí VIN vozu.

Návod na demontáž / montáž startéru

Odkaz na zahraniční web v AJ – zde.

Za případne nesrovnalosti neručím !!!

Postup demontáže

  1. Otevřete kapotu.
  2. Odpojte záporný kabel baterie.
  3. Zvedněte a podepřete vozidlo.

4. Demontujte matici kladného kabelu startéru a generátoru (2).

5. Odpojte kladný kabel startéru a generátoru (1).

6. Demontujte matici kladného kabelu startéru (3).

7. Odpojte kladný kabel startéru (4) od startéru.

8. Demontujte matici (5) uzemňovacího kabelu startéru.

9. Odpojte zemnicí kabel (6).

10. Demontujte horní šroub startéru (2) a podložku (1).

11. Demontujte šroub šroubu startéru (4) a podložku (5).

12. Demontujte startér (3).

Postup instalace

  1. Namontujte startér (3).
  2. Namontujte podložku (5) a čep šroubu spouštěče (4) a utáhněte je momentem 25 N · m (18 lb ft) .
  3. Namontujte horní šroub startéru (2) a podložku (1) a utáhněte je momentem 25 N · m (18 lb ft) .

4. Namontujte zemnicí kabel (6).

5. Namontujte matici (5) uzemňovacího kabelu startéru a utáhněte ji momentem 12,5 N · m (111 lb in) .

6. Namontujte kladný kabel startéru (4) ke startéru.

7. Namontujte matici kladného kabelu startéru (3) a utáhněte.

8. Namontujte kladný kabel startéru a generátoru (1).

9. Demontujte matici (2) kladného kabelu spouštěče a generátoru a utáhněte je momentem 12,5 N · m (111 lb in) .

10. Spusťte vozidlo.

11. Připojte záporný kabel baterie. 

12. Zavřete kapotu.