Deník Astry – 6 výroční zpráva Astra J – 1.4 Turbo

Už je to tu, Astra J slaví své šesté narozeniny a prochází s námi drastickými omezeními jménem COVID-19. Přesto se snažíme neustále se projíždět po silnicích. Díky různým nařízením, jsme v roce 2020 letní dovolenou uskutečnili v ČR a díky tomu Astra najela pár tisíc km navíc. Výletů taky moc nebylo, přesto se podařilo najet skoro 14 000 km. Loni nás čekali první provozní investice a v roce 2021 tomu nebude jinak. Vše si popíšeme později. Převodovka M32 po výměně oleje, je mnohem lepší a opravdu se to vyplatilo. Popisování rosení oleje ze dvou míst se nezměnilo, tak není prozatím potřeba s tím nic dělat a uvidíme časem. Astra sloužila skvěle skoro celý rok, až před vánoci jsem si všiml opět úbytku chladící kapaliny a to cca 2 dc. Pak vypadalo, že se objevil větší problém, ale nepotvrdilo se to naštěstí a oprava byla rychlá. Pojďme tedy se na vše podrobně podívat.

Plánované náklady:

 • Výměna brzdové kapaliny – dle servisního plánu.
 • Výměna klinového drážkovaného řemene – dle servisního plánu (6 let / 120 000km).
 • Výměna předních kotoučů + desek – jsem na konci životnosti desek.

Motor

Jako v předešlém roce, byl motor nadále krmen pouze kvalitním palivem o 100 oktanech + přidáváno ještě aditivum VIF. Nic jsem na tom neměnil a až od 1.1.2021 jsem se pustil do testování aditiva Millers Oils Petrol Power ECOMAX a srovnání s aditivem VIF. Musím podotknout, že nemohu posoudit zda to pro motor bude mít lepší účinek, protože motor jsem nerozebíral a ničím jiným nezjišťoval. Budu to moci posoudit max. spotřebou, hlučnosti, emisemi z STK. Motor pěkně fungoval jako celek, táhl, šel za plynem, apod. Motorový olej byl opět měněn po nájezdu 7 000 km. Jsem opravdu zastánce, že toto motoru jen prospívá a vratí mi to dlouhou životností.

První závadou byl únik chladící kapaliny z přepadové hadice, která vede zpět do nádržky s chladící kapalinou a na druhé straně je plastové podtrubí. Hadice pak má i plastový mezikus. Za uvedených 6 let se odporoučela 2 těsnění. Náhradní díly jsem sehnal za 210 Kč.

Druhá závada byl zcela suchý mechanismus startéru, který v obrovských mrazech vydával při startování divný zvuk. Stačilo demontovat startér, rozebrat ho a dané části promazat, opět složit a je klid.

Převodovka

Jak už jsem zmínil po výměně převodového oleje v převodovce, je řazení mnohem lepší. Žádné komplikace nejsou a to ani ze spojkou a dvouhmotou, protože se snažím předcházet podtáčení motoru, aby nedocházelo k obrovské námaze právě dvouhmoty, která nepatří mezi levné komponenty.

Brzdy

Tak zde jsme těsně před koncem životnosti předních brzdových desek. Přesto jsem se rozhodl neměnit jen brzdové desky, ale i rovnou vyměnit kotouče v tomto roce 2021. Dle servisního plánu je potřeba vyměnit po 2 letech brzdovou kapalinu a hraji si i z myšlenkou vyměnit i zadní kotouče i desky, přestože desky jsou na polovině životnosti, tak uvidíme, podle proměření zadních kotoučů a jejich tloušťky.

Interiér

Zde je vše v naprostém pořádku, měnil jsem pouze LED žárovku v zadní lampičce. Jinak vše funguje přesně a spolehlivě. V interiéru přibili chrom doplňky okolo ovládání předních oken a i na středovém panelu, tím se zase interiér posunul o kus výše, fotografie najdete i na tomto webu – stránka Astra J.

Klimatizace

Klimatizaci prošla běžnou údržbou a kontrolou. Únik chladiva byl 0, ale přesně to co jsem předpokládal, bylo potřeba doplnit pouze olej do kompresoru klimatizace, aby nedošlo k poškození samotného kompresoru. Nadále byl vyměněný pylový (kabinový filtr) za originál GM, jako každý rok. V letošním roce zvažuji nechat vyčistit klimatizaci ozónem, ale až jak se oteplí.

Karoserie

Jako každý rok Astra před zimou prošla velkou očistou laku a to pořádným odmaštěním, odstraněním polétavé rzy (které za ten rok bylo opět dost), oživením laku pro velký lesk a pak voskování tuhým voskem. Na čelní okno a boční přední okna byly použité tekuté stěrače. Opět se 8 hod. práce osvědčila ve špatném počasí a v zimě, kdy je Astra pořád pěkně čistá a chráněná před solí. Nadále jsme si udělal radost a sehnal jsem chromovou lištu, která chrání nákladovou hranu zavazadlového prostoru, vypadá to opravdu super.

Plusy

 • Jízdní vlastnosti celkově.
 • Komfort posádky na delších cestách.
 • Spotřeba paliva (od koupě za 6 let se pořád drží na 6,6 lit. / 100km).
 • Pořád pěkný vzhled vozu.
 • STK + ME vez ztráty kytičky (bez závad).

Mínusy

 • Únik chladící kapaliny – výměna přepadové hadice a těsnění = vyřešeno.
 • Rosení oleje z motoru na 2 místech (trvá = nezhoršuje se).
 • Problémy se startérem – úplně suchy (nutno promazat = vyřešeno).
 • Promáčklé tlačítka na klíči – bylo potřeba vyměnit obal = vyřešeno).

Máme zde závěr této výroční zprávy. Je potřeba si uvědomit, že nastávají první větší investice do vozu, ale prozatím se jedná pouze o provozní věci a nic se doposud opravdu vážné nemuselo řešit. Ano mohli by, jste argumentovat např. zcela suchým startérem, pokud ale člověk to odhalí včas, tak není třeba kupovat nový. No a únik chladící soustavy, bylo způsobeno stářím těsnění. Hold dnes, už guma, není guma jako před 20 – 30 lety. Výrobci šetří i na mazivu a na dané komponenty ho nanáší čím dál míně. Šetří se kde může, aby se snížili náklady na výrobu. Za nás mohu říci, že Astra nám dělá radost a i po tolika letech jsme rádi, že jsme si jí pořídili a těšíme se z každé jízdy a pohodlí. Jsme si vědomi i nákladů na letošní rok a to cca 12 000kč na STK + servis + výměnu brzd. Pro rok 2022 ty investice budou opět okolo 10 000Kč, protože nás čeká pořízení nových pneumatik, ale to jsou zase opět provozní náklady.

Astra dostala dárek k 6 narozeninám a to originál náhradní díly v částce 4710Kč. Ve formě motorového oleje, filtrů, klinového řemene, brzdové kapaliny a jako bonus originál přední stěrače.

Uvedenou STK + ME Astra prošla bez ztráty kytičky a opět má pokoj na 2 roky. Byl jsem tentokrát na jiné STK než minule. Díky arogantnímu přístupu jsem se tak rozhodl a tenkrát jsem byl u společnosti STK TAJGA Ostrava – Hrabová, profesionální jednání a přístup.