Opel Mnata GSe – 2021

Fanoušci značky Opel, nastal velký den D.

Před několika měsíci se objevili první střípky informací o připravovaném prototypu značky Opel, který zasáhne do všech srdcí a vrátíme se cca o 50 let zpět. Opel se rozhodl z retro vozu a jednoho z nejúspěšnějších modelů udělat auto dnešní doby a tím ho vrátit opět mezi živé modely. Oficiální představení bylo 19.5.2021

Opel Manta A 1970 – 1975
Opel Manta A

Ano jedná se o Opel Manta A, jedno z nejvýznamnějších sportovních kupé sedmdesátých let, se znovu zrodilo jako technicky bohatý resto-mod a pokud si myslíte, že má pod kapotou benzinový, či naftový agregát, tak se pletete, je plně na elektrický pohon. Dvoudveřový Coupe s pohonem zadních kol se nyní jmenuje Manta GSe Elektromod. Jedná se o nejvýkonnější Mantu své doby, protože v roce 1974 zde byla Manta GT/E a ta měla pod kapotou devatenáctistovku o výkonu 77kW, pak přišlá u Manty B silnější verze s dvoulitrovým motorem a 81kW. Elektrický motor je umístěn vpředu, i když by člověk myslel, že bude vzadu, díky zadnímu pohonu.   

Opel Manta GSe ElektroMOD
  • Má elektrický motor o výkonu 147 hp, který je spárován s manuální převodovkou
  • Jeho 31kWh baterie poskytuje dojezd 200 km
  • Vyznačuje se moderní technologií a retro stylem

Opel Manta GSe Elektromod: design

Současná Opel Manta GSe si od svého předchůdce převzala mnoho krásných křivek a pak se k tomu přidalo mnoho moderních technologii, které přináší moderní sériové modely Opel Corsa, Opel Mokka a v brzké době i Astra na podzim roku 2021.

Z venkovní části se nejvíce nová Manta liší přední a zadní části. Přední část obsahuje masku chladiče značky „Vizor“ a je vybavena LED obrazovkou, která zobrazuje různé zprávy a motivy, zatímco zadní konvenční světlomety, brzdová světla a DRL byly zaměněny za ostřejší předměty LED.

Výrazný neonově žlutý lak odpovídá novému designu značky Opel a kontrastuje s černou kapotou ve stylu 70. let. Původní 13palcové ráfky jsou nahrazeny Ronal 17palcová koly z lehké slitiny a pneumatikami 195/40 vpředu + 205/40 vzadu. Chromované nárazníky byly odstraněny, aby replikovaly vzhled modelů Manta vylepšených tuningovými a závodními společnostmi, jako je Irmscher.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel Manta GSe Elektromod: elektrický pohon a baterie

V minulosti Manta pod kapotou měla čtyřválcový benzín od 44 – 81kW, ten byl vyměněn za elektrický motor s výkonem 147 koní a 255 Nm, díky čemuž je nejen výkonnější než jakýkoli originál specifikace Manta A, ale také nejvýkonnější bateriový elektrický vůz ve stáji Opel.

Z mého hlediska, je jen škoda, že je zde pouze 31kWh baterie, menší než ta, která se nachází v Corsa-E a Mokka-E, nabízí deklarovaný dojezd 200 km a stejně jako její protějšky z výroby lze nabíjet pomocí rekuperačního brzdění. Čtyřhodinové dobíjení je možné díky vestavěné nabíječce 9,0 kW.

Největší zajímavostí je, že Manta stále posílá svůj výkon na zadní nápravu prostřednictvím manuální čtyř rychlostní převodovky, na rozdíl od všech sériově vyráběných modelů na elektřinu. Řidiči mají „možnost manuálního řazení původní čtyřstupňové převodovky nebo jednoduše zařazení čtvrtého rychlostního stupně a následné automatické jízdy“.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel Manta GSe Elektromod: interiéry a funkce

Interiér byl kompletně přepracován a silně se opírá o aktuální modely Corsa-e, Mokka-e, přičemž analogové hodiny uvolnili místo pro digitální displej „Pure Panel“ a 10palcovou dotykovou obrazovku. Získala také sportovní sedadla, která byla původně vyvinuta pro Opel Adam S supermini. Retro podněty se však táhnou až k tříramennému volantu s 12hodinovým značkovačem, řadicí pákou s dobovou správností a ruční brzdou.

Opel Manta GSe ElektroMOD
Opel Manta GSe ElektroMOD

Opel momentálně neposkytl žádné podrobnější informace, že má v úmyslu uvést Elektromod do výroby a to aspoň v omezeném počtu. Osobně si myslím, že by to bylo úžasné, necháme se tedy překvapit.

Opel Manta GSe ElektroMOD

Fotografie převzaty z https://en.wheelsage.org/opel/manta.