Opel Crossland 2021 po Faceliftu

Tak po delší době se mi dostal do rukou jeden z nových modelů a to Opel Crossland po faceliftu s novou přední částí. Tento model původně v roce 2017 nahradil oblíbený model Opel Meriva B. S příchodem modelu Opel Mokka s novou přední tváří „Vizor“ se toho i v roce 2021 dočkal právě model Crossland. Toto není jediná změna na tomto modelu. Pojďme to tedy probrat postupně.

Historie

Jak už jsem tu zmínil tento model vychází z velmi úspěšného modelu Opel Meriva, který se na trhu objevil v roce 2003 v první generaci (Opel Meriva A). Pak na konci roku 2010 se na trhu objevil nástupce Opel Meriva B. Když značku Opel koupil koncern PSA od GM. PSA potřebovalo co nejrychleji zahájit obměnu techniky a snižování nákladů na výrobu. Proto ukončil urychleně výrobu modelu Opel Meriva B. V roce 2017 představil nástupce a to právě pod jménem Crossland X a ten se dost ujal i protože se dodával s motorem 1.2 na LPG.

Ope, Meriva (A) 2003 – 2010
Ope, Meriva (B) 2010 – 2017
Opel Crossland X 2017 – 2021

Facelift roku 2021

Pojďme to probrat postupně. Po příchodu k vozu si hlavně všimnete zcela přepracované přední části s novým vzhledem „Vizor“, s kterým se teď budeme postupně vídat na všech modelech Opel. Když jsem tento vzhled viděl poprvé naživo, moc se mi nezamlouval. Postupem času jsem si ne něj zvykl a patřím mezi příznivce tohoto vzhledu. Ono totiž hodně záleží v jaké barvě uvedený vůz je. Mě se to moc líbí na vínové a modré metalíze. Naopak na stříbrné metalíze se mi to moc nelíbí. Měl jsem právě možnost vidět tento model 2x a vždy v červeně vínové metalíze a s černou střechou. Vypadá opravdu velmi pěkně. Jinak nadále Crossland přišel o své označení X, které po faceliftu na 5 dveřích, už zcela zmizelo.

Opel Crossland – po faceliftu 2021 (ULTIMATE)

Po otevření dveří se v interiéru vlastně nic nezměnilo a misím říci, že oba vozy, které jsem viděl byly vybaveny ergonomickými předními sedačkami AGR. Po posedu do nich to bylo super a je vidět opět posun v této oblasti oproti Astře J. Velmi pohodlně se v nich sedí. Na mou postavu o výšce 170 cm, bylo mnoho místa i na zadních sedadlech, bylo tam mnoho místa pro posádku. Jen na zadních sedadlech z mého pohledu se neusadí 3 dospělí vedle sebe pohodlně. Pro kolena a nad hlavou jsem měl dostatek místa. Testovaný jeden model, s kterým jsem nejel byl ve výbavě ELEGANCE a vůz, který jsme si mohl i krátce projet byl v plné výbavě ULTIMATE. Při posedu na místo řidiče jsem našel během pár minut, pohodlný posed za volantem. Výhled se samotného vozu mi nedělal potíže, ale je na první pohled zřejmé, že posádka sedí ve voze víše a je mnohem lépe vidět ven.

Opel Crossland – po faceliftu 2021 (ELEGANCE)

Obrovská obměna se provedla na podvozku. Je zde kompletně přepracovaný podvozek. Auto se mnohem lépe chová na nerovnostech a nenaklání se tak v otáčkách. Měl jsem to možnost si vyzkoušet jako spolujezdec a pak cca 50 km jako řidič po okreskách, dálnici a lehce město. Motor je velmi dobře odhlučnění a do interiéru se hluk přenáší od motoru minimálně. Posilovač řízení mi zcela vyhovoval a to jak na dálnici, tak také ve městě při parkování.

Samotné brzdy jsou dostačující a nezaznamenal jsem sebemenší problém a i podle majitele, kterému vůz patřil sám říkal, že je to v naprosté pohodě. Převodovka řadila velmi dobře, mnohonásobně lépe, než když jsem před mnoha lety zkoušel 5st. manuální převodovku a motorem 1.0 Turbo v tomto modelu. Na co bych si asi musel zvyknout, že sama řadící páka je delší než v klasickém voze. Je to především o zvyku. Samotný motor a převodovka je totožná s jinými modely, tak nemá smysl zde popisovat 1.2 Turbo 96kW/130k a 6st. manuál, který jsem testoval ve větším modelu Opel Grandland X. Co mě mile překvapilo, že po otevření přední kapoty Vás uvíta zde plynová zpěra, místo kusu drátu, za mě palec nahoru.

Opel Crossland – 1.2 Turbo

Štit řidiče je velmi dobře čitelný a neměl jsem z nim sebemenší problém, to samé i displej na přístrojové desce. Zde jsem ale měl pocit, že komunikace s infotainmentem byla pomalá na reakce. Repro fungovali dobře a pro běžné poslouchání jsou dostačující, osobně nejsem velký znalec poslechu hudby. Samotný volat se mi držel výborně a i jeho tloušťka byla přesná. Velice se mi zde zamlouvala parkovací kamera, ta byla super a čitelnost na středovém displeji nebyla taková, jako u dražších modelů, ale v této cenové hladině to šlo. Čtení dopravních značek a senzor deště fundovali standardně a neměl jsem žádné výhrady. Přední světla se rozsvítili automaticky mnohem lépe, než u Astry J, kde se někdy automatika rozsvítí skoro v půlce tunelu apod. Opel má u mě opět velké PLUS a to za základní tlačítka na ovládání klimatizace, vypnutí START/STOP a to vše bez nutnosti někde vcházet přes dotykový displej.

Opel Crossland – LED světlomety

Zavazadlový prostor byl rozdělen na 2 části, protože uvedený model byl vybaven dělící podlahou. Na drobné věci je to super, aspoň se mi to tak jeví. Líbí se mi, že jsou zde dělená sedadla a je možné je sklopit, co naopak se mi nelíbilo, že v kufru přímo v místě dělení sedadel je kus kovové části (je to vidět, pokud nemáte právě dělící podlahu na 2 části). Jinak zavazadlový prostor je dostatečný.

Opel Crossland – kufr s dělící podlahou
Opel Crossland – kufr bez dělící podlahy

Sešel jsem s majitelem tohoto vozu na okraji Brna na jedné čerpací stanici MOL. Dali jsme si zde občerstvení a dali se do řeči celkově o vozech Opel. On sám vlastní 6 vůz značky OPEL. Vlastní i Insignii B a Crossland řídí vesměs jeho žena na přesun po městě, do práce a vozí i děti do kroužků. On sám potvrdil, že z techniky PSA měl dost strach a obzvláště z 3 válce, ale vůz má najeto něco přes 6 tis. Km a dost ho to překvapilo. Jak samotným výkonem, chodem motoru a spotřebou, která je kombinovaná 6 lit / na 100km. Žena je z vozu samotného velmi nadšena a je to náhrada za Opel Corsu D. Po velmi příjemném rozhovoru došlo i na to samotné svezení. Prvních pár km jsem byl jako spolujezdec a celkově jsem sledoval, jak to vše funguje. Po 15 min. jsem si pozice vyměnili a já si to mohl sám vyzkoušet. Jak už bylo popsáno víše, posed v sedadlech je super a výhled z vozu úžasný. Sám mám pohybové potíže a samotné nastupování a vystupování bylo úžasné. Začal jsem jízdou na okresní silnici, která zrovna nebyla moc v dobrém stavu a jízda na 17“ alu kolech byla na uvedeném podvozku bez komplikaci a pohodlná. Dálniční tempo a hluk v kabině, byl v normě, řekl bych akorát a to i při rychlosti 130km/hod. Pak nastala poslední část trasy a to co mě hodně zajímalo bylo samotné parkování s couvací kamerou. Bylo to opravdu pro mě přínosem a v dalším voze chci určitě zadní parkovací kameru. Jízda a ovladatelnost ve městě super. Celková jízda byla příjemná a samotné dílenské zpracování platů a zpracování mě mile překvapilo a poměr – cena – zpracování – výbava je velmi příjemná a pěkná.

Závěr

Samotný vzhled vozu se mi velice líbí a nový design „Vizor“ se mi moc zamlouvá, ne ale každému se to může líbit. Uvedený Model měl i bohatou výbavu, nejsilnější benzinový motor a plno vychytávek. Jen je škoda, že jsem vůz neřídil v noci, dost by mě zajímalo, jak to svítí, protože vůz měl LED přední světla a zajímavější by to bylo i za deště a při mokré vozovce. Tento vůz z mého hlediska je vhodný, pro Ty co potřebují vyšší posed, případně jako druhé vozidlo pro rodinu, starší lidi, co sem tam vozí vnoučata apod. Velkou výhodou uvedeného vozu je prostornost a variabilita samotná. Já mám rád sportovnější vozy, tak uvidíme, jak bude naživo vypadat Opel Astra (L) nové generace. Případně se mi moc zamlouvá větší bratr Grandland. Přesto seznámení a svezení bylo velmi příjemné. Ještě děkuji jednou panu Romanovi za příjemný čas a pěkné svezení.