Deník Astry G / J – 2023

Leden 2023

Krásný Nový rok 2023 přátelé značky OPEL.

Všem přeji v roce 2023 hlavně zdraví, co nejvíce pozitivní nálady, splněná přání a ať ty naše BLESKY ve znaku neskolí nemoci a nehody.

V letošním roce, se můžete na tomto webu těšit na mnoho informací a bude to rok hlavně vzpomínek na konec 80 let 19. století a budeme se postupně prokousávat 90 léty, přes rok 2000, až k roku 2010. Věřím, že vzpomínky na vozy, co pod kapotou měli i šesti válce, jako Calibra, Vectra, Omega si rádi zavzpomínáme. Jak jste zvyklí, najdete zde všechny technické informace a připravil jsem i pár informací ke speciálním edicím. Čím se v historii automobilky OPEL hrabu hlouběji a hlouběji, tak posbírat technické údaje je čím dál náročnější. Přesto se to daří a to hlavně v zahraničí (Anglie, Německo). Pár měsíců na tom všem usilovně pracuji a mám toho dost připraveno.

Nebudete ochuzeni ani o novější modely jako Cascadu a i novinky u značky OPEL pro rok 2023. Bude se převážně jednat o modely ELECTRIC, pod tímto označením nově najdete u OPLU všechny elektro modely a i ty současné budou přejmenované. V tento okamžik, už víme základní informace o modelech Astra (L) ELEKTRIC, zcela první model Astra plně na elektřinu. Pak Corsa a Mokka dostanou větší baterii a nový elektromotor, tím se jim zvýší dojezd přes 400km na jedno nabití. No uvidíme co vše na nás v průběhu roku nakoukne.

Snad se mi podaří domluvit pár příběhů s majiteli vozů OPEL a přibydou i snad recenze daných modelů OPEL.

Co čeká naší flotilu OPEL doma v roce 2023

No nebude toho zrovna málo. Mladší Astra G 1.4 Twinport si ke konci roku odbila technickou kontrolu opět na dva roku a to zcela bez komplikací. V letošním roce 2023 v březnu jde na technickou kontrolu Astra J a v srpnu pak ta naše nejstarší 20 letá Astra G od syna. V letošním roce bych rád na Astře J provedl pár drobných oprav, natřít zadní nápravu a najít firmu, kde by ošetřili podvozek voskem. U syna bude potřeba provést výměnu předních desek a kotoučů a rád bych nechal brzdy dát do barvy (červena nebo modrá varianta), jinak uvidíme zda uděláme rozvody i s vodní pumpou a nebo to necháme na příští rok. Samozřejmě budeme pokračovat v našem projektu na Astře G, už schází jen drobnosti.

Sněhová kalamita

Vrátím se ještě do prosince roku 2022 a to před vánoční čas, kdy ČR zasáhla sněhová kalamita a u nás v Ostravě napadlo během jednoho dne cca 40 cm sněhu. Musím říci, že to byl zase po řadu letech (asi 9 letech) pořádný adrenalin. Vykopat Astru J, pak se pracně dostat ze sídliště na hlavní silnici a zjistit, že i zde to není lepší a prokousat se z jedné strany města na druhý trvalo hodinu jízdy, místo standardních 12  min. Nic nebylo odklizeno a ani žádný sypač jsem nepotkal. Naštěstí přesto, že jsem to bral asi 3x bokem, vše dopadlo dobře. Pak jsem se vrátil domu a na druhý den, mě čekalo vysvobození Astry J znova, přes 2 hod. Pro syna to byly první km na sněhu vůbec a tak to byla obrovská škola smyku a ovládání Astry G v zimním období. Jízda ve městě po souvislém ujetém sněhu, jako někde na horách, pak úseky vyjetých kolejí, náledí, no prostě vše s čím se člověk v zimě setká. Pro začínajícího řidiče obrovská škola s plynem spojkou a ABS. K tomu musíme samozřejmě přidat si vůz vyhrabat ze sídliště, aby mohl odjet. Jak víme bylo to jen pár dní, ale i tak to byla zase velká škola.

Tak rok 2023 pro Astru J nezačal zrovna slibně. Opět se ozval starter a jeho rachotivý zvuk při ranním startování, jak se motor prohřál, tak zvuk byl pryč. Po návštěvě servisu, se mechanici rozdělili na dva tábory. Jedni tvrdili, že startér, druhá tvrdila, že to bude něco jiného. Tato problematika, jak víte naší Astru J trápí bezmála 2 roky a vždy v zimě. Původní startér od výroby Astry J za poslední dva roky byl celkem 3x venku, z toho 2x repas (ve dvou servisech) a bylo vyměněno zcela vše, kromě volnoběžky. Nakonec jsem byl před velkým rozhodnutím, zda startér, nebo hledat závadu dále. Proto jsem se rozhodl zariskovat a jít do výměny startéru a tentokrát do zcela nového a značky BOSCH nebo VALEO. Vymontování starého startéru a podle čísla na původním startéru objednán novy. Je zarážející, jak na jeden typ motoru se vyrábí obrovské množství startérů s jiným sklonem, počtem zubu a výkonností. Objednal se tedy nový BOSCH, jak přišel, tak se zjistilo, že tam nepasuje, protože má jiný sklon. Tak namontoval se zase starý a čekal jsem týden, než přišel ten správný, Výměna byla rychlá cca 20 min. Astra J tedy má nový startér značky BOSCH a od výměny se rachotivý zvuk už prozatím neozval. Ono se rozhodovalo mezi startérem a setrvačníkem (dvouhmotou), ta mě taky napadla, ale celá sada spojky je za cca 13 000kč + 4 000kč za práci, to už je pálka. Pročetl jsme od Anglie, Německa a i v ČR mnoho vláken o problémech setrvačníku u tohoto motoru, ale motory měly najeto 200 a více tisíc km. Znám jeden případ a zde výměna proběhla v 60 tis. km a druhá po 10 letech a 137 tis. km. Naposlouchal a viděl mnoho videí, ale vždy jsem usoudil, že ten můj zvuk je jiný a věděl jsem jednu věc. Vždy po promazání startéru byl na čas klid a tak jsem zariskoval a šel tímto směrem.

Jak Astra J byla na zvedáku, tak našli další ránu na Astře, jedna zadní pružina na straně řidiče byla prasklá. Jak mi to mechanik volal, tak jsem myslel, že to nerozdýchám, startér 6 000Kč a teď zadní pružiny. V březnu mě čeká technická, proto jsem to začal řešit ihned. Jen mě to zaskočilo, nemám tažné a nic těžkého nevozím ani v kufru. S 90 % jezdím sám a po 7 letech a 9 měsících toto. Toto je opravdová daň za těžké auto a Astra J k nim patří. Začal jsem tedy hledat a opět šok a to zjistit, které pružiny koupit. Dělilo se to podle toho, zda má vůz nastavitelný podvozek, nadále, zda má originál stojan na jízdní kola výsuvný z nárazníku a další věci. Podle VIN vyjeli 2 druhy pružin. Rozhodl jsem se tedy pro značku SACHS a typ 994305. Byl jsem před rozhodnutím, zda vyměnit i zadní tlumiče při jednom. Tlumiče jsou v dobrém stavu a ani netečou, ale mají najeto před 96 000 km. Cena tlumičů SACHS pro zadní nápravu je cca 1 500 Kč. Nakonec jsem se rozhodl ponechat originály a vyměnit pouze zadní pružiny. Výměna zadních pružin, pokud máte dílnu a velký zvedák, tak zvládnete cca za 30 min. práce. No máme teprve leden 2023 a nečekané náklady jsou bez mála 10 000kč. No při jednom v dílně se vyměnily svíčky za osvědčenou značku NGK 91039. Ty co teď byly v motoru, taky byly přesně tyto a fungovali bez potíží. Po vymontování, ale bylo viditelné opotřebení více, než jsem čekal a to na nich bylo najeto 57 020km. Odhad by byl cca max. 70 tis. km. Doporučená výměna je co 60 tis. km / 4 roky. Cena za uvedené svíčky byla 1016Kč.

Po výjezdu z dílny nastalo testování a chování nových zadních pružin, jsem zjistil mnohem lepší chování vozu a to jak při rychlé jízdě na dálnici i po okreskách a nerovnostech, velká spokojenost. Pomalu zjišťuji, kolik bude potřeba zainvestovat do Astry G od syna a tam jsme se rozhodli letos provést výměnu rozvodů a vodní pumpy, nadále výměnu předních kotoučů a destiček. Odhadovaná cena s prací bude za tyto úkony cca 6 000 Kč. Nadále v srpnu také technická. Jinak syn jezdí denně a tisíce km má na tachometru už natočil.

Únor 2023

Dnes začnu trochu z jiného směru, moc bych chtěl poděkovat všem kdo navštěvují tyto stránky, moc to pro mě znamená a moc mě těší, že těch tisíce hodin za počítačem a po internetu za těch hromadu let je k něčemu. Poslední roky návštěvnost rapidně vstoupá a dne 7.2.2023 jsem překonal 150 000 návštěv od roku 5.5.2015. Netušil jsem, že se i dočkám denního rekordu a ten byl 430 lidi v jeden den. Tento rekord způsobilo přepracování seznamu motoru GM v Opel vozech s obrásky motorů a důležitými informacemi, jako výkonové křivky, množství motorového oleje apod. Už jsem pozoroval několik měsíců, že denní návštěvnost pomalu a decentně vstoupá, ale toto jsem opravdu nečekal. Všem moc děkuji a věřím, že se zde budete vracet pravidelně.

Tak máme zde únor a i přestože venku panují mrazivé noci a pořádná zima, tak mě se honí hlavou co o víkendech, jak se oteplí. Mnoho let nebyla pořádná akce OPEL, v minulých letech nás zastavil COVID a teď to vypadá na bezproblémové roky, tak jsem se rozhodl po několika letech kopnout do toho. Zavzpomínal jsem na historii a léta největší slávy srazů OPEL. Proto vznikla myšlenka se vrátit na místo činu, kde to byl nejúspěšnější OPEL sraz všech dob na Severní Moravě. Osloven byl opět autokemp Kajlovec u Hradce Nad Moravicí a zjišťuji zájem veřejnosti, pokud bude zájem, tak se brzy dozvíte, zda nás čeká krásné setkání BLESKů na jednom místě přes noc. Pokud bude malý zájem, tak se bude konat odpolední setkání a to u jedné restaurace, pravděpodobně mezi Ostravou a Frýdkem Místkem (v Žabni). Nebojte se budete včas informování, prozatím zjišťuji i podmínky na obou místech.

Astra J od výměny zadních pružin najela 1 000 km a je vidět nepatrné zlepšení chování vozu. Ono člověk, pokud neprovede změnu, tak si pomalu zvykne na uvedené horší chování, protože to ani nezaznamená. Musím zaklepat, ale i nový startér a skoro 8 let stará autobaterie zvládají mrazivé rána okolo -10st s naprostým přehledem. Astra J tedy připravena na technickou a uvidíme, jak to dopadne. Neočekávám nic převratného a projde bez komplikací. Jen před pár dny někdo v noci se nudil a vandal poškodil na Astře J dveře kufru, dost škaredě je prokopl a v současné době to prošetřuje Policie a nahlásil jsem škodnou událost na pojišťovně. Podle kalkulací různých karosářských firem a lakoven je škoda cca okolo 15 000 Kč. Tak opravdu letošní rok je prozatím dosti tragický a nezačal zcela dobře. V práci toho mám až nad hlavu, tak v neděli jsem se rozhodl protáhnou Astru a trochu do vyšších otáček. Natankoval jsem MOL EVO PLUS 100, díky velmi přijatelně ceně, už tankuji jako v minulosti. Vydal se směr Lipník Nad Bečvou po dálnici. Po zahřátí motoru a dobré nové muzice, co jsme si nahrál do auta to pěkně protáhl motor i do 5500ot. Jen na těch zimních pneumatikách to není ono. Proto jen max. do 140 km / hod., ale i tak to stálo za to. Zpět jsem to vzal na Nový Jičín, Příbor a hurá domů.

No v tento okamžik si trochu uděláme souhrn o našich Astrách. No ono 14 února to bylo přesně jeden rok, co jsme dovezli synovou Astru G z Olomouce. No nevěřil bych tomu, ale uteklo to velmi rychle. Za uvedený rok provozu uvedená Astra G kromě velkého servisu a úprav na tachometru natočila 10 000 km a to skoro 2 měsíce stála a dávala se dohromady. Kombinovaná spotřeba po koupi se pohybovala na hranici 7,5 lit. / 100 km. Po velkém servisu a trochu ostřejších jízdách, přidávání aditiva VIF se spotřeba ustálila na 6,3 – 6,7 lit. podle jízdy. Rekord mám 5,5lit., syn jezdí převážně okolo 6,7 – 7,0 lit. město, okresky. Astra J ta je krmena převážně palivem ze 100 oktanem, ale minulý rok díky cenám pohonných hmot v ČR jsme tankovali převážně obě Astry v Polsku a to u ORLENU a palivem VERVA 98 + jsem přidával VIF. Průměr za celý rok u Astry J je 6,3 lit. / 100km.

Březen 2023

Letí to neuvěřitelně, je zde březen a od ledna se toho událo na mě až moc. Hold snad jsme si vybrali veškerou smůlu letošního roku a bude jen lépe. Mám radostnou zprávu, Astra J je opět, jako nová a velké dík patří autorizovanému servisu Auto Hruška s.r.o. sídlící v Ostravě u stadionu Bazaly. Řadu let se specializovali na vozy Peugeot, Mazda a Suzuki. Nově rozšířili i servis značky Opel a jako jediní v Ostravě dělají prodej a servis dodávek Opel. Jejich přístup k zákazníkovi, rychlost opravy vozu a odvedená práce je na profesionální úrovni. Vše klaplo a Astra J má po opravě zadní 5 dveře po vandalovi. Nechal jsme i zde vyčisti a překontrolovat brzdy, hlavně ty zadní, kde je vše originální od výroby.


Po vyzvednutí ze servisu, kde Astra byla přesně týden, tak si zasloužila se pěkně projet a taky se tak stalo. Během opravy jsme se ze synem střídali za volantem jeho Astry G a bylo to zase super se svést tímto vozem. O den později Astra J podstoupila dvouletou komplexní prohlídkou STK + ME, byl jsem objednán na určitou hodinu, tak to šlo rychle. Prvně emise a zde jsem byl hodně zvědav na hodnoty. Opět se ukázalo, že tankování sto oktanového paliva s aditivy + přidávání aditiva VIF je znát a naměřené hodnoty jsou skvělé a nižší než v dobách, kdy jsem tankoval Natural 95 a přidával VIF. Mám s čím srovnávat, protože máme za sebou 6letou a 8letou kontrolu emisí a srovnávám to s emisemi ze 4 roku. Pak proběhla klasická STK a i zde technik pochvaloval, jak je auto v krásném stavu a mnohdy mladší vozy jsou v katastrofálním technické stavu. Po této proceduře a všech poplatků, které jsou za mě nesmyslně drahé jsem zajel pro ženu do práce a vyrazili jsme na velký nákup do Polska. V současné době se nejedná pouze o nákup potravin, kde opravdu zelenina a ovoce vydrží mnohem déle a je levnější celkově. Nakupujeme zde i oblečení a obuv u stejných společností, jako v ČR, jen s tím rozdílem velké úspory financí. Jen pro příklad 7 párů ponožek v ČR 299Kč a u stejné společnosti, jen v Polsku to vyšlo 210Kč. No a pokud máte děti a potřebujete jim toho nakoupit více, tak v našem případě byla úspora 1500Kč, pokud odečtu náklady 300Kč za benzín, tak 1200Kč je opravdu znatelný rozdíl, za stejný nákup. V současné době, co už v PL nekupuji je benzín. Jinak opravdu komplet vše.


Astra J hotová a do několika týdnů půjde na řadu synova Astra G, kde bude potřeba opravit už jednou opravovaný lem po koupi. Tentokrát, ale se kus kompletně vystřihne a nahradí novým lemem + dá opět do laku karoserie, pak komplet nové přední brzdy + komplet rozvody s vodní pumpou. K tomu nové zadní tlumiče a je vše připraveno na STK + ME i zde, která nás čeká v srpnu.


Jinak v posledním měsíci jsme dva cíle, připravit na web něco zajímavého a vybral jsem si oblast sportovních vozů OPEL a jak se vedlo této značce v oblasti MOTOSPORTU. Bylo to velmi zajímavé čtení. Proto tyto informace sesbírané po zahraničních webech a s informacemi technického zákulisí nakonec vzniklo něco dost pěkného i s velkou škálo fotografií. Samotný článek jsem nazval Opel MOTOSPORT – GSi – OPC – GSe a najdete tu informace převážně ze 70 let až po současnost. Nepodrobnější jsou léta 1990 – 2021. Pár údajů a sportovních speciálu schází jako Opel Corsa OPC S2000, Opel Kadett Rally a Astru H OPC Cup, kdybych je někde zahledl, tak doplním dodatečně. Druhý cíl mířil momentálně k nejvíce montované motorizaci u všech modelů OPEL a to je benzinový 3 válec 1.2 PureTech. Byla svolávací akce na dané modely a to s problémy, které mohou nastat při poškození rozvodového řemene, který se namáčí do olejové lázně. Případné kousky řemene mohou způsobit horší funkčnost posilovače brzd apod. Pokud mám dobré informace ze servisu, tak se jednalo o přehrání SW. Tento motor je od svého vzniku v 2 generaci, přestože uvedený rozvodový řemen byl mnohokrát modernizován, tak problém nebyl zcela vyřešen. Proto byl snížen interval výměny z 10 let / 180 000 km na 6 let / 100 000 km. Má jít pouze o výměnu řemene a co 2 výměnu za komplet rozvodovou sadu. Osobně jsme se díval na rozdíl komplet sady a pouze řemen a cena není o tolik vysoká a osobně bych to nechal vyměnit komplet. Přesto v průběhu roku 2023 čeká tento motor revoluce a to v tom smyslu že bude uvedena jeho 3 generace a největší změnou bude právě záměna rozvodů a to s rozvodového řemene na provedení řetěz. Uvidíme, zda tato záměna si povede lépe, nebo se objeví jiné nedostatky. To ukáže opět pouze čas a praxe. Proto jsme upravil i informace v servisním plánu tohoto motoru a i v článku o tomto motoru na tomto webu. Chystám i podrobnější info, které bylo prezentováno ve Francii na jednom s webu, ale to snad někdy příště.

Opel sraz OPEL Ostrava

Patříte k fanouškům značky OPEL a rádi byste se sešli s ostatními fanoušky u dobrého pokecu. Podívali se na vozy ostatních nadšenců, posbírali inspiraci, jak svůj vůz posunout dále. Případně plánujete koupit si vůz OPEL a rádi by jste se dozvěděli na co si dát pozor při koupi ojetého vozu. Případně máte něco s čím si nevíte rady, máte tuto jedinečnou šanci využít tohoto odpoledního setkání.

Sejdeme se na místě, kde je velký prostor, možnost si koupit něco k jídlu a pití. Akce se bude konat v sobotu 13.5.2023 a to od 14 hodin na čerpací stanici EuroOil (ANTOŠOVICE) na dálnici D1 směrem do POLSKA u ANTOŠOVIC, kde se nachází i občerstvení KFC, je to na 388 km případně tyto souřadnice GPS – N 49°54.04380′, E 18°18.36010′

Tak a je to tu, termín a místo je stanoveno. Můžete si napsat tuto akci do svých diářů 😀.